SME

Betlehemy sú neodmysliteľnou súčasťou Vianoc

Tak ako k Vianociam tradične patrí vyzdobený vianočný stromček, pod stromčekom v každej kresťanskej rodine bývajú symbolické jasličky a betlehem. Legenda tvrdí, že prvý živý betlehem postavil svätý František z Assissi v roku 1223 pri jaskyni v Umbrii.

FOTO

František si najprv od pápeža Honoria III. vyžiadal povolenie, aby mohol osláviť vianočné sviatky so svojimi bratmi tak, že im názorne predvedie scénu narodenia Ježiša. Povolenie dostal a v jaskyni na vrchu Greccio zorganizoval divadlo - remeselníci vyrobili válov a jasličky, gazdovia priviedli vola a oslíka a ženy v okolí nazbierali živicu a pripravili fakle, aby v jaskyni bolo dosť svetla.

Jasličky sú prvý raz historicky podložené v polovici 16. storočia v Taliansku a Španielsku, trochu neskôr sa objavujú v južnom Nemecku. Z kostolov sa betlehemy postupne dostali aj do domácností bohatých ľudí a približne v 18. storočí aj do domácností chudoby, jednoduchí ľudia ich začali vyrezávať a zostavovať.

V predvianočnej dobe chodíme denne okolo betlehemov umiestnených po celom meste. Mnohé sú raritou alebo majú zaujímavú históriu. DOROTA KRÁKOVÁ

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Druhý bratislavský pohyblivý betlehem sa nachádza v kostole kapucínov na Župnom námestí. Jeho história sa spája najmä s menom výtvarne a divadelne nadaného pátra Fidela, ktorý začal so svojimi študentmi klasický malý betlehem začiatkom 40. rokov zdokonaľovať. V priebehu času ho zmechanizoval - pribudlo otočné koleso, namaľoval kulisy, pridal hudbu či vybudoval jazierko. "Mnoho figúrok do dnešných dní zmizlo. Vďaka fotodokumentácii a šikovným reštaurátorkám sme ich znova odliali, presne podľa pôvodných," hovorí brat Miloš. Betlehem sa v kaplnke Panny Márie každoročne skladá počas noci z 23. na 24. decembra, zložiť ho však vedia len dvaja kapucíni. "Betlehem je každý rok zložený inak, s fantáziou," tvrdí brat. Mení sa postavenie figúrok, pridáva sa živá tráva alebo mach. V roku 1996 sa betlehem dočkal veľkej rekonštrukcie. Technický princíp a základná scenéria však zostali pôvodné - brána, kamene a svätá rodina. Dnes sa betlehem môže popýšiť napríklad aj planúcim ohníkom či zmenšenou podobizňou jedného z kapucínov v habite.

Novodobé aj tradičné ľudové šúpoľové betlehemy ponúka na obdiv galéria - predajňa ÚĽUV na Obchodnej ulici a na Námestí SNP. Na snímke vpravo izbový betlehem Petra Zoričáka, ktorý sa vyrezávaniu z dreva venuje vo voľnom čase. Predajne sú otvorené počas pracovných dní od 10.00 do 18.00, v sobotu do 14.00.

FOTO

V Poľskom stredisku na Námestí SNP je sprístupnená výstava súčasných krakovských betlehemov. Najzaujímavejšie a najviac známe sú krakovské betlehemy, vyrábané od 2. polovice 19. storočia osobitným cechom betlehemárov. V jesenno-zimných obdobiach, pri nedostatku práce, sa betlehemári organizovali do koledníckych skupín a s vlastnoručne vyrobenými betlehemmi odohrávali jasličkové predstavenia v domoch bohatých krakovských mešťanov. Na začiatku 20. storočia krakovské betlehemárstvo začalo pomaly zanikať. Za účelom záchrany tejto tradície sa od roku 1937 organizujú súťaže o najkrajší krakovský betlehem. Súčasné krakovské betlehemy sú špecifické radom miniatúrnych, štylizovaných prvkov krakovskej architektúry, tvorivo upravených a originálne spojených. Často ich sprevádzajú scénky s figúrkami ilustrujúce tak biblický príbeh, ako aj súčasné udalosti, folklór a legendy Krakova. Preto tu tiež vedľa Herodesa možno stretnúť Krakovčanov v ľudovom oblečení, požiarnikov, vojakov, obchodníčky alebo politikov.

Ako každý rok, aj teraz je na nádvorí Starej radnice spolu s vianočným jarmokom vystavený betlehem. Autormi diela sú Alojz Machaj z Bratislavy a Andrej Irša z Katova, betlehem pochádza z dielne Záhradnej galérie v Plaveckom Štvrtku. Tento rok riešili umelci tradičnú tému netradičným výtvarným prístupom. Základ jednotlivých sôch je vytvorený z drevených klátov. Výtvarný názor do diela vniesla maliarka výjavov Dana Poliaková z Pezinka. Maľbou vytvorila podobu samotných postáv - Márie s Ježišom, Jozefa, pastiera, anjela a troch kráľov. Najvyššia plastika má výšku 2,3 metra a najnižšia 1,5 metra.

V Prezidentskom paláci sú vystavené vyrezávané betlehemy majstra Vladimíra Morávka. Netypické sú hlavne tým, že sú tu často zobrazovaní anjeli. Svoje diela vyštudovaný kameraman vystavoval aj vo Washingtone a francúzskom Arles.

Jeden z dvoch pohyblivých bratislavských betlehemov sa každoročne inštaluje tesne pred sviatkami v kostole trinitárov (na snímke) na Hurbanovom námestí. Prvýkrát sa z neho deti mohli tešiť v roku 1984, vtedy ho totiž Farnosť Najsvätejšej Trojice kúpila. "Jedného dňa sa k nám dostala informácia, že istý lekár chce v Písku predať dom, ale nemôže, lebo dom má tri miestnosti, no vo dvoch z nich je betlehem, ktorý vyrobil jeho otec," spomína si na kurióznu situáciu bývalý kostolník Peter Smolík. Samotný betlehem dovtedy nebol využívaný verejne a tak si vyžadoval veľa práce. Dreveno-kovový stroj s koženými remienkami sa hýbal vďaka kľuke, no jemný mechanizmus sa často zasekával a betlehem sa ťažko skladal. "Prvé sviatky s betlehemom som prežil skoro celé za oltárom a neustále som na ňom musel dačo opravovať," smeje sa dnes Smolík. "Odvtedy sme ho s kolegami vylepšovali, namiesto kľuky sme dali elektromotor a drevené strojčeky nahradili pevnými ložiskami." Dnes má vyše polstoročný betlehem aj vďaka nadšeniu mladého kostolníka mnohé zaujímavé detaily - časový spínač, hudbu alebo mlyn s tečúcou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 696
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 065
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 876
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 612
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 935
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 099
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 116
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 231
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 494
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 715
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 419
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 499
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 375
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu