SME

Betlehemy sú neodmysliteľnou súčasťou Vianoc

Tak ako k Vianociam tradične patrí vyzdobený vianočný stromček, pod stromčekom v každej kresťanskej rodine bývajú symbolické jasličky a betlehem. Legenda tvrdí, že prvý živý betlehem postavil svätý František z Assissi v roku 1223 pri jaskyni v Umbrii.

FOTO


František si najprv od pápeža Honoria III. vyžiadal povolenie, aby mohol osláviť vianočné sviatky so svojimi bratmi tak, že im názorne predvedie scénu narodenia Ježiša. Povolenie dostal a v jaskyni na vrchu Greccio zorganizoval divadlo - remeselníci vyrobili válov a jasličky, gazdovia priviedli vola a oslíka a ženy v okolí nazbierali živicu a pripravili fakle, aby v jaskyni bolo dosť svetla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jasličky sú prvý raz historicky podložené v polovici 16. storočia v Taliansku a Španielsku, trochu neskôr sa objavujú v južnom Nemecku. Z kostolov sa betlehemy postupne dostali aj do domácností bohatých ľudí a približne v 18. storočí aj do domácností chudoby, jednoduchí ľudia ich začali vyrezávať a zostavovať.

SkryťVypnúť reklamu

V predvianočnej dobe chodíme denne okolo betlehemov umiestnených po celom meste. Mnohé sú raritou alebo majú zaujímavú históriu. DOROTA KRÁKOVÁ

FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Druhý bratislavský pohyblivý betlehem sa nachádza v kostole kapucínov na Župnom námestí. Jeho história sa spája najmä s menom výtvarne a divadelne nadaného pátra Fidela, ktorý začal so svojimi študentmi klasický malý betlehem začiatkom 40. rokov zdokonaľovať. V priebehu času ho zmechanizoval - pribudlo otočné koleso, namaľoval kulisy, pridal hudbu či vybudoval jazierko. "Mnoho figúrok do dnešných dní zmizlo. Vďaka fotodokumentácii a šikovným reštaurátorkám sme ich znova odliali, presne podľa pôvodných," hovorí brat Miloš. Betlehem sa v kaplnke Panny Márie každoročne skladá počas noci z 23. na 24. decembra, zložiť ho však vedia len dvaja kapucíni. "Betlehem je každý rok zložený inak, s fantáziou," tvrdí brat. Mení sa postavenie figúrok, pridáva sa živá tráva alebo mach. V roku 1996 sa betlehem dočkal veľkej rekonštrukcie. Technický princíp a základná scenéria však zostali pôvodné - brána, kamene a svätá rodina. Dnes sa betlehem môže popýšiť napríklad aj planúcim ohníkom či zmenšenou podobizňou jedného z kapucínov v habite.

SkryťVypnúť reklamu

Novodobé aj tradičné ľudové šúpoľové betlehemy ponúka na obdiv galéria - predajňa ÚĽUV na Obchodnej ulici a na Námestí SNP. Na snímke vpravo izbový betlehem Petra Zoričáka, ktorý sa vyrezávaniu z dreva venuje vo voľnom čase. Predajne sú otvorené počas pracovných dní od 10.00 do 18.00, v sobotu do 14.00.


FOTO


V Poľskom stredisku na Námestí SNP je sprístupnená výstava súčasných krakovských betlehemov. Najzaujímavejšie a najviac známe sú krakovské betlehemy, vyrábané od 2. polovice 19. storočia osobitným cechom betlehemárov. V jesenno-zimných obdobiach, pri nedostatku práce, sa betlehemári organizovali do koledníckych skupín a s vlastnoručne vyrobenými betlehemmi odohrávali jasličkové predstavenia v domoch bohatých krakovských mešťanov. Na začiatku 20. storočia krakovské betlehemárstvo začalo pomaly zanikať. Za účelom záchrany tejto tradície sa od roku 1937 organizujú súťaže o najkrajší krakovský betlehem. Súčasné krakovské betlehemy sú špecifické radom miniatúrnych, štylizovaných prvkov krakovskej architektúry, tvorivo upravených a originálne spojených. Často ich sprevádzajú scénky s figúrkami ilustrujúce tak biblický príbeh, ako aj súčasné udalosti, folklór a legendy Krakova. Preto tu tiež vedľa Herodesa možno stretnúť Krakovčanov v ľudovom oblečení, požiarnikov, vojakov, obchodníčky alebo politikov.


Ako každý rok, aj teraz je na nádvorí Starej radnice spolu s vianočným jarmokom vystavený betlehem. Autormi diela sú Alojz Machaj z Bratislavy a Andrej Irša z Katova, betlehem pochádza z dielne Záhradnej galérie v Plaveckom Štvrtku. Tento rok riešili umelci tradičnú tému netradičným výtvarným prístupom. Základ jednotlivých sôch je vytvorený z drevených klátov. Výtvarný názor do diela vniesla maliarka výjavov Dana Poliaková z Pezinka. Maľbou vytvorila podobu samotných postáv - Márie s Ježišom, Jozefa, pastiera, anjela a troch kráľov. Najvyššia plastika má výšku 2,3 metra a najnižšia 1,5 metra.


V Prezidentskom paláci sú vystavené vyrezávané betlehemy majstra Vladimíra Morávka. Netypické sú hlavne tým, že sú tu často zobrazovaní anjeli. Svoje diela vyštudovaný kameraman vystavoval aj vo Washingtone a francúzskom Arles.


Jeden z dvoch pohyblivých bratislavských betlehemov sa každoročne inštaluje tesne pred sviatkami v kostole trinitárov (na snímke) na Hurbanovom námestí. Prvýkrát sa z neho deti mohli tešiť v roku 1984, vtedy ho totiž Farnosť Najsvätejšej Trojice kúpila. "Jedného dňa sa k nám dostala informácia, že istý lekár chce v Písku predať dom, ale nemôže, lebo dom má tri miestnosti, no vo dvoch z nich je betlehem, ktorý vyrobil jeho otec," spomína si na kurióznu situáciu bývalý kostolník Peter Smolík. Samotný betlehem dovtedy nebol využívaný verejne a tak si vyžadoval veľa práce. Dreveno-kovový stroj s koženými remienkami sa hýbal vďaka kľuke, no jemný mechanizmus sa často zasekával a betlehem sa ťažko skladal. "Prvé sviatky s betlehemom som prežil skoro celé za oltárom a neustále som na ňom musel dačo opravovať," smeje sa dnes Smolík. "Odvtedy sme ho s kolegami vylepšovali, namiesto kľuky sme dali elektromotor a drevené strojčeky nahradili pevnými ložiskami." Dnes má vyše polstoročný betlehem aj vďaka nadšeniu mladého kostolníka mnohé zaujímavé detaily - časový spínač, hudbu alebo mlyn s tečúcou vodou.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 985
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 920
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 722
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 381
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 688
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu