"Kto chce, má kde prespať, no nasilu nikoho nemôžeme nútiť," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Podľa nej čím viac tu bude útulkov, tým pravdepodobnejšie bude, že sa sem presťahuje viac bezdomovcov z iných miest. Až dve tretiny bezdomovcov nepochádzajú z hlavného mesta.
Za najväčší problém pokladajú organizácie tretieho sektora neexistenciu nízkoprahových denných centier, teda priestorov, kde by sa bezdomovcom dostalo poradenstva, jedla a lôžka aj za predpokladu, že požili alkohol. O jeho vznik sa snaží občianske združenie Proti prúdu, ktoré vydáva aj časopis pre bezdomovcov Nota bene.
Združenie sa stará aj o zdravie predajcov, prepláca im napríklad časť nákladov na zdravotné potreby a akútne chorým zaplatí ubytovanie počas zotavovania. Prevádzkuje tiež knižnicu, organizuje nacvičovanie vlastných divadelných predstavení, má futbalový tím a poskytuje sociálne poradenstvo.
O ľudí bez strechy nad hlavou sa v hlavnom meste stará aj Bratislavská katolícka charita . V bežné dni im pracovníci rozdávajú jedlo na parkovisku na Tyršovom nábreží. Podľa riaditeľky Kataríny Rašlovej takto denne dostane teplé jedlo 20 až 40 bezdomovcov.
Na charite sa môžu za poplatok 10 korún bezdomovci aj osprchovať a obliecť, za symbolickú cenu si môžu kúpiť aj potreby dennej hygieny. Charita zabezpečuje aj časť večere pre bezdomovcov na Vianoce. Večera aj s kapustnicou sa bude zajtra podávať u misionárok lásky Matky Terezy v Petržalke.