Dominik Hrbatý získava v závere tohto roka jedno ocenenie za druhým. Je aj najlepším športovcom Bratislavy. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Najlepším športovcom Bratislavy sa stal tenista Dominik Hrbatý, ktorý na tróne vystriedal bratov Hochschornerovcov, víťazov ankety v predošlých dvoch rokoch. Víťazstvo futbalistov Artmedie medzi športovými kolektívmi bolo po výborných výkonoch očakávané a zaslúžené. Najlepším juniorom sa stal šermiar-fleuretista Jakub Joniak, ktorý získal prekvapujúci titul majstra sveta medzi kadetmi.
Už od začiatku 15-ročnej histórie ankety je jej súčasťou aj ocenenie najlepších hendikepovaných športovcov. Najlepšou bola strelkyňa Veronika Vadovičová.
Vodní slalomári mali prevahu
Aktuálne najúspešnejší športovec Bratislavy má za sebou skvelý tenisový rok. Dominik Hrbatý bol kľúčovým hráčom tímu Slovenska, ktorý postúpil do finále Davisovho pohára. Prebojoval sa tiež do štvrťfinále Australian Open a s Danielou Hantuchovou vyhral Hopmanov pohár v Perthe. Figuroval v najlepšej dvadsiatke rebríčka ATP. Cenu pre najúspešnejšieho športovca Bratislavy (253 bodov) prevzal za tenistu jeho otec Dominik Hrbatý st. a hneď aj vysvetlil synovu neúčasť: "Dominik sa snaží byť naozaj najlepší a aj preto sa v týchto dňoch už pripravuje na novú sezónu. Nechcel vynechať dnešný tréning, ktorý je trojfázový, a preto ho zastupujem. Na chvíľu sa v Primaciálnom paláci zastavil a prijal ho primátor mesta."
Na druhom mieste skončili vodní slalomári Peter a Ladislav Škantárovci. Bratranci, ktorí jazdia za ŠKP Bratislava, triumfovali na ME do 23 rokov v Krakove (C2) a prvé miesto získali aj v súťaži hliadok na seniorských ME v slovinskom Tacene. Na slávnostné vyhlásenia ankiet si ako priami účastníci ešte len zvykajú, ale podľa Petra sú to príjemné povinnosti: "Sme veľmi radi, že sme sa umiestnili tak vysoko a vážime si to. Takáto slávnosť je pre nás popri športe príjemným spestrením." Ladislav si spomenul aj na ťažšie chvíle počas roka: "Boli aj situácie, keď sme sa nezhodli a obaja sme boli z toho rozladení. Všetko sme si však aj s trénerom vysvetlili a podriadili sme všetko tomu, aby nám spolupráca v lodi fungovala."
Prevahu vodného slalomu v ankete potvrdil tretím miestom aj Juraj Minčík. Člen klubu ŠKP Bratislava získal zlatú medailu v súťaži hliadok (3xC1) na ME v Tacene. Počas vyhlasovania pôsobil na pódiu veľmi spokojne: "Veľmi ma teší, že som prekonal krízu z minulého roka a opäť mám zo športu radosť. Prispela k tomu výmena trénera, pevnejšie zdravie, ale aj súhra viacerých okolností."
Ďalšou vodnou slalomárkou medzi ocenenými bola Jana Dukátová (Slávia UK Bratislava). Počas uplynulého roka zvíťazila na ME v Tacene a zlato získala aj na európskom šampionáte do 23 rokov v Krakove. Veľkou výzvou je pre ňu súperenie s Liptáčkou Elenou Kaliskou: "Elena je pre mňa veľkou súperkou a merať si s ňou sily nie je vôbec jednoduché. Robím, čo môžem a dúfam, že sa budem ešte zlepšovať."
Päticu najlepších uzatvárala kickboxerka Lucia Šoltésová (Guard Bratislava), ktorá vyhrala MS v lightkontakte aj semikontakte. Tentoraz musela odpovedať aj na otázku o nebezpečnosti športu, ktorý si vybrala. "Každý šport je pre ženu v podstate nebezpečný. Ja som si vybrala kickbox a neľutujem," povedala s úsmevom a vysvetlila aj rozdiely medzi jednotlivými kickboxerskými disciplínami.
Veľkú pozornosť v Primaciálnom paláci si vyslúžili futbalisti Artmedie, ktorí sa stali najúspešnejším športovým kolektívom. Najviac zaujalo ich úspešné účinkovanie v európskej Lige majstrov. Cenu preberali aj za spoluhráčov Martin Mikulič s Branislavom Fodrekom a s nimi tiež asistent trénera Emil Stranianek. Pri ich vianočných želaniach dominovalo zdravie. "Pevné zdravie je úplne najdôležitejšie. Nie je to fráza, je to pravda. V Artmedii sme si to ešte viac uvedomili v posledných dňoch pri problémoch brankára Jura Čobeja, ktorému prajeme skoré uzdravenie," povedal Branislav Fodrek.
Najlepší junior šokoval šermiarsky svet
Víťaz kategórie juniorov Jakub Joniak (15 rokov), fleuretista Slávie STU, sa objavil v koncoročnej športovej ankete vôbec po prvý raz. Zaslúžene, lebo v marci získal v Linzi titul šermiarskeho majstra sveta medzi kadetmi. Šokujúco pre celý šermiarsky svet, ale snáď aj pre neho samotného. Bola to vôbec prvá medaila zo svetových šampionátov pre Slovensko. "Nečakal som to ani ja, ale všetko sadlo tak, ako malo," povedal Joniak po vyhranom finále pre agentúru TASR. "Šerm sme mali tak trocha v rodine, tak som ho popri iných športoch skúsil aj ja. Po prvých úspechoch sa mi zapáčil viac a tak som pri ňom ostal," poznamenal najlepší junior pri preberaní ocenenia.
Na druhom mieste skončila ešte iba šestnásťročná plavkyňa Denisa Smolenová (Slávia STU), ktorá je však už ostrieľanou reprezentantkou. Objavila sa aj na vrcholných svetových podujatiach, ale najväčším jej tohtosezónnym úspechom je 3. miesto na ME juniorov v Budapešti na 50 m motýlik. "Plávaniu sa venujem už 10 rokov. Rekordy, najmä žiacke a juniorské, rýchlo pribúdali, seniorských už nie je tak veľa, ale je podstatné, že vôbec nejaké pribúdajú."
Aj zápasníčka Dunajplavby Lenka Matejová sa v ankete objavila po prvý raz. Pri pohľade na útle 16-ročné dievča by nikto neuhádol, akému športu sa venuje. Svoje možno budúce remeslo však ovláda výborne, z európskeho šampionátu kadetiek v Tirane si odviezla bronz. "Na gymnastike som nepochodila, lebo som bola neohybná a tak som začala so zápasením. Aj preto, že som sa rada bila."
Hendikepovaní strelci dominovali
Víťazka medzi telesne postihnutými športovcami, strelkyňa Veronika Vadovičová i druhý v poradí Radoslav Malenovský (ŠK Altius) získali ocenenie vďaka výborným výkonom na majstrovstvách Európy vo Vroclavi. Najväčším úspechom bola ich účasť v tíme, ktorý získal zlato v súťaži družstiev. "Ja som trémistka, pri súťaži však všetko zo mňa opadne. Streľba je proste mojou srdcovou záležitosťou." Presným opakom je jej kolega z družstva, v osemnástich rokoch debutant na európskom šampionáte. "Na súťažiach trému naozaj nemávam."
Na treťom mieste skončila Katarína Jobbagyová (ŠK Patrónka), ktorá sa venuje drezúre koní. Na európskom šampionáte získala bronz. "Na koni jazdím už desať rokov, päť rokov sa venujem drezúre. Je príjemné, keď si uvedomím, že ja, sotva 40-kilová osoba, dokážem predviesť dobrý výkon s koníkom, ktorý je odo mňa desaťkrát ťažší.
Autor: BORIS GAJARSKÝ PROKOP SLOVÁČEK