aby si vodiči zvykli na zmenu dopravného režimu.
"Problém bol v elektrárňach," povedal riaditeľ Generálneho investora Bratislavy Kamil Beladič. Tie nestíhajú zapájať množstvo nových svetelných križovatiek, ktoré v poslednom čase postavilo mesto. Na Tomášikovej sa okrem semaforov rozšírila vozovka, pribudli priechody na uliciach, ktoré tvoria zložitú križovatku. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj vybavenie pre nevidiacich.
Prestavba bola jednou z priorít mesta a mesto na ňu minulo takmer 29,5 milióna korún. Práce sa pre zdĺhavé rokovania s vlastníkmi pozemkov vliekli štyri roky.
Podľa Beladiča síce semafory dopravu spomaľujú, ale odstraňujú chaos a zlepšujú bezpečnosť. Križovatka Tomášikova - Seberíniho - Obilná bola jednou z tých v meste, kde dochádza k častým nehodám. Tvorili sa tu kolóny áut čakajúcich na odbočenie, chodci prebiehali pred autobusmi a rozbehnutými autami. Rovnaká situácia je na ďalších križovatkách.
"V meste je okolo 130 svetelných križovatiek a bolo by treba ešte 15 až 20 nových," povedal Beladič. Ide napríklad o križovatku Pražská - Sokolská, kde v poslednom čase prišlo o život niekoľko chodcov, alebo o priesečník ulíc Račianska a Gaštanový hájik, kde už signalizáciu spustili.
Ďalšou je Hradská - Vrakunská cesta, kde sú denne niekoľkohodinové zápchy. Tu sa plánuje kruhový objazd, ale v rozpočte na budúci rok sa počíta len so sumou osem miliónov namiesto plánovaných 20 miliónov, čo stačiť nebude. "Na budúci rok plánujeme svetelnú signalizáciu na križovatke Miletičova - Trenčianska," dodal Beladič.
(lin)