nú mzdu spolu s odstupným nám vyplatí do konca januára. Nestalo sa tak a keď sme sa ho prišli spýtať, kedy nám peniaze vyplatí, nechal nás z firmy vyviesť policajtmi a povedal, že už nič nedostaneme. Máme na odstupné nárok a oplatí sa firmu vôbec žalovať? KATARÍNA P.
Otázku odstupného upravuje zákon 195/1991 Zb. v platnom znení, podľa ktorého ak dochádza v dôsledku organizačných zmien k rozviazaniu pracovného pomeru so zamestnancom výpoveďou danou organizáciou z dôvodov uvedených v § 46 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce alebo dohodou z tých istých dôvodov (čo je váš prípad) prislúcha uvoľňovanému zamestnancovi odstupné, ako jednorazový príspevok, vo výške dvojnásobku priemerného zárobku zisteného u neho podľa pracovnoprávnych predpisov naposledy pred skončením pracovného pomeru. Dohodou v kolektívnej zmluve, možno odstupné zvýšiť až o trojnásobok priemerného zárobku.
Odstupné vypláca organizácia po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom v organizácii pre výplatu mzdy, ak sa organizácia nedohodne s uvoľňovaným pracovníkom na výplate odstupného v deň skončenia pracovného pomeru alebo na neskoršom termíne výplaty.
Ak ste teda rozviazali pracovný pomer dohodou z organizačných dôvodov, jednoznačne máte nárok na odstupné vo výške priemerného dvojmesačného zárobku, prípadne na vyššie odstupné – ale to len ak ste mali takéto vyššie odstupné dojednané v kolektívnej zmluve.
Ak vám zamestnávateľ odstupné spolu so mzdou za posledný mesiac nevyplatil v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru, alebo v inom dohodnutom termíne, máte možnosť obrátiť sa na súd so žalobou, na základe ktorej by súd vášho bývalého zamestnávateľa zaviazal na úhradu mzdy a odstupného. Avšak v prípade, ak vám zamestnávateľ oznámil, že firma krachuje, je vhodné zvážiť, či má význam púšťať sa do súdneho sporu, pretože ak je firma úplne bez majetku, ani súdom priznanú pohľadávku nebude z čoho uspokojiť.
JUDr. BRANKO VRBA, advokát