Pedagóg Dušan Junek dozerá na prácu žiakov. FOTO SME - PAVOL MAJER |
"Typ vyššieho odborného štúdia je v zahraničí bežný, lebo tam nie je až taká vysoká potreba mať univerzitu. Tento rok pociťujeme, že maturanti sa až tak urputne nehlásia na vysokú školu, ale náš typ štúdia je pre nich zaujímavý," hovorí riaditeľ súkromnej umeleckej strednej školy Bohumil Bača. Pred tromi rokmi totiž otvorili unikátny odbor Grafika vizuálnych komunikácií, z ktorého tento rok vyjdú prví absolventi.
Denné, trojročné, pomaturitné štúdium určené absolventom odborov umenie a úžitkové umenie je na Slovensku jediné. Záujemci zložia talentové skúšky a môžu sa stať našími študentmi. V prvom rade je odbor určený predovšetkým absolventom škôl úžitkového výtvarníctva, stredných umeleckých škôl či zlúčených stredných umeleckých škôl. Šancu majú aj výnimočné talenty z iných stredných škôl.
"Na výtvarné vysoké školy sa každoročne dostane relatívne málo študentov a mnoho talentov potom zostáva mimo. Vzhľadom na to, že väčšina pedagógov je z radov profesionálnych výtvarníkov, máme prehľad o tom, čo sa v obore deje. Preto sme vytvorili práve tento odbor a veríme, že sa naši absolventi dostanú nielen na vysoké školy. Tí, ktorí pôjdu rovno do praxe, budú vďaka kombinácii užitočných predmetov zorientovaní na trhu a pripravení postarať sa o seba," hovorí vedúci pedagóg odboru profesor Dušan Junek
Vyučovanie prebieha formou ateliérovej tvorby, kde žiaci pracujú v malých skupinkách od štyroch po deväť ľudí.
Náplňou štúdia sú mnohé oblasti grafiky a komunikácií - od návrhov a prác s písmom, cez drobné grafické práce ako pozvánky, listové papiere, návrhy značiek, logá po propagačné materiály a informačné systémy. "Naši žiaci majú dostatočnú kapacitu pre prax v oblasti kreativity a ovládania nových technológií. Robia výstavy v Inchebe, informačné systémy i zákazky iného druhu. Teraz sme pre konferenciu neštátnych škôl navrhli a vytvorili logo, plagát, skladačky či visačky, teda celú vizuálnu tvár medzinárodnej akcie. Študentom dávame reálne úlohy, ktoré sa približujú praxi," hovorí Bohumil Bača.
"Toto je štúdium, kde študenti nič nemusia, ale hlásia sa sem preto, lebo ich výtvarná tvorba a odbor baví. A takto potom pristupujú aj k samotnému štúdiu, zadania ich zaujímajú a tešia sa z výsledkov, ktoré môžu prezentovať na výstavách a iných podujatiach. Okrem výuky sme si zriadili aj vlastnú galériu, pozývame k nám vystavovať a na besedy významných autorov zo zahraničia, navrhli sme svoj časopis a zúčastňujeme sa napríklad na Medzinárodnom trienále plagátu v Trnave a v pláne máme aj výmenné akcie so zahraničnými umeleckými školami," vymenúva na záver široký zoznam mimoškolských aktivít Dušan Junek.
Záujemci o toto štúdium sa môžu prihlásiť do konca mája 2006. MARÍNA DOBOŠOVÁ
AnketaČo vám dáva pomaturitné štúdium?
Sylvia Kovárová, 3. ročník: "Tento odbor je dobrou prípravou pre ďalšie štúdium na vysokej škole. V škole sa cítim perfektne, profesori sú vynikajpúci a veľa sme sa pri nich naučili. Zlepšila som sa vo všetkom, čo sa týka typografie, zaujala ma práca na počítači, nové programy, čo určite využijem v praxi."
Andrej Moravčík, 3. ročník: "Získal som nové skúsenosti a môžem povedať, že do grafického dizajnu aj viac vidím. Výhodou štúdia je, že nás je tu málo a s pedagógmi máme priateľský vzťah. Po škole sa chystám na vysokú školu do Brna alebo do Bratislavy a s týmto základom sa tam dostanem ľahšie."
Mária, 1. ročník: "Predtým som študovala módne návrhárstvo a pokúšam sa týmto smerom orientovať aj na tejto škole. Zatiaľ ma zaujal prístup pedagógov, ktorí nás nenútia robiť veci nasilu, ale môžeme do zadaní zakomponovať čo nás baví."
Andrej Bezák - vyučujúci: "Ja mám na starosti fotografiu a počítačovú grafiku. Mám pocit, že žiaci majú o štúdium skutočný záujem, baví ich to, sú šikovní a dobre sa s nimi pracuje. Objavil som aj pár výrazných talentov so sľubnou budúcnosťou." (mad)
Nádejní grafici vytvárajú pomocou techniky aj takéto diela. |