Mestskí poslanci nedokázali na včerajšom poslednom rokovaní v tomto roku schváliť nariadenie o dani z nehnuteľností. Sadzby dane i to, kto bude od nej oslobodený, ostali aj po niekoľkohodinovej diskusii neznáme. V čase našej uzávierky sa nevedelo, či sa bude neúspešné hlasovanie opakovať, alebo primátor zvolá ešte pred sviatkami mimoriadne rokovanie. "Tak sa tu znova stretneme," znela primátorova prvá reakcia na fiasko.
Už teraz je však isté, že výnos z dane bude na rozdiel od minulého roka celý príjmom mesta. Platí aj to, že daňové priznania a potvrdenia o nároku na zľavu sa budú vyberať na centrálnom daňovom pracovisku na Bazovej ulici v zrekonštruovaných bývalých priestoroch organizácie Odvoz a likvidácia odpadu. Tí, ktorí už priznanie minulý rok podávali, dostanú len poštovú poukážku na zaplatenie.
Návrh, o ktorom mali poslanci rozhodnúť, obsahoval rovnaké sadzby ako v minulom roku. V diskusii padlo veľa návrhov na odpustenie dane rôznym subjektom, o ktorých sa po prerušení rokovania zložito hlasovalo. Návrh ako celok však napriek tomu nezískal potrebnú trojpätinovú väčšinu. Zo 67 prítomných poslancov bolo 40 za, proti nikto, ale 26 poslancov sa zdržalo a jeden nehlasoval. Podľa našich informácií sa zdržali najmä členovia klubu SDKÚ.
V minulom roku zaviedlo mesto sadzbu daní v závislosti od lokality. Samospráva rozhodla sadzobník odstupňovať na tri pásma - okrajové mestské časti, sídliskové mestské časti a zvlášť Staré Mesto. Starosta Starého Mesta a poslanec za KDH Peter Čiernik sa včera pokúsil presadiť jednotnú daň na úrovni dnešného druhého pásma so strednou sadzbou. Túto iniciatívu však jeho kolegovia nepodporili.
V návrhu, ktorý napokon aj tak neprešiel, sa objavila drobná zmena na návrh starostu Devínskej Novej Vsi a poslanca Vladimíra Mráza. "Ide o osadu Devínske Jazero, kde bývajú ľudia bez infraštruktúry a hromadnej dopravy," povedal Mráz. Táto osada bola preradená medzi okrajové mestské časti s najnižšou sadzbou.
Poslanci nepodporili sociálne návrhy na zníženie hranice oslobodenia od dane zo 70 na 65 rokov veku. Takisto neprešiel návrh, aby starší občania nemuseli do konca januára podať potvrdenia o nároku na daňovú úľavu. Keďže celkový návrh nebol prijatý, tieto otázky ostali otvorené.
Oslobodiť školy či nie?
Veľká diskusia bola o tom, či a ktoré školy oslobodiť od dane zo stavieb. "Oslobodiť by sa mali všetky školy. Neboli by to nadarmo vyhodené peniaze," povedal Pavel Blažej (SKDÚ). Iní poslanci si naopak mysleli, že stredné školy by mali ostať zdanené, lebo tieto peniaze vyberá a mestu odovzdáva samosprávny kraj, ktorý je ich zriaďovateľom. "Som za to, aby sa na priestory vysokých škôl, kde sa robí výučba, vzťahovala 50-percentná úľava z dane," povedal Milan Cílek (SKDÚ). O to prišiel žiadať aj prorektor STU Ernest Bučko, no neúspešne. Nakoniec sa poslanci zhodli, že oslobodiť by sa mali len budovy materských a základných škôl, ktorých zriaďovateľom je obec. Ani táto otázka však ešte nie je uzavretá, lebo poslanci o návrhu ako celku nerozhodli.
Odznelo v rozprave
NÁMESTNÍK PRIMÁTORA KAROL KOLADA (v reakcii na množstvo návrhov na úľavu či odpustenie dane): "Mám pocit, akoby komunálne voľby boli už zajtra. Mal by som totálny návrh: zrušme dane, zrušme aj rozpočet, ktorý sme schválili pred dvoma hodinami, a poberme sa domov."
PRIMÁTOR ANDREJ ĎURKOVSKÝ (pred záverečným hlasovaním): "Návrh musíme prijať, inak si vás asi budem musieť zavolať na rokovanie 25. decembra."
PRIMÁTOR ANDREJ ĎURKOVSKÝ (pred obnovením rokovania o dani): "Poprosím pani poslankyňu Černú, aby nekričala."