Pôsobivé Oko je dielom Čestmíra Sušku z roku 2003.
kultúry na Námestí SNP.
Unikátna výberová kolekcia 80 diel tavenej sklenej plastiky, ktorú počas posledných rokov realizovalo Štúdio Lhotský v sklárni Pelechov pri Železnom Brode sa na Slovensku predstavuje prvýkrát. Projekt prináša to najlepšie a najobjavnejšie, čo sa vo sfére sklenej tavenej plastiky a v oblasti sklárskej ateliérovej tvorby počas uplynulých rokov vytvorilo.
Štúdio Lhotský
Samotné Štúdio tavenej sklenej plastiky vzniklo na pôde výrobného podniku Železnobrodské sklo v 60. rokoch. Už vtedy v ňom boli vytvorené skvelé diela, najviac od dvojice Libenský - Brychtová. Jaroslava Brychtová začala rozvíjať starú sklársku techniku so svojím otcom Jaroslavom. Neskôr so Stanislavom Libenským povzniesli tavenú sklenú plastiku na úroveň maliarstva a sochárstva.
Po spoločenských a ekonomických zmenách sa v roku 1994 podujali na záchranu štúdia Zdeněk Lhotský a Oldřich Plíva. Štúdio má vďaka kvalitnej práci a odvážnym tvorivým prístupom vynikajúce renomé.
Navštevujú ho osobnosti súčasného českého sklárskeho výtvarníctva ako Libenský - Brychtová, Plíva, Anna Matoušková-Kopecká, Rony Plesl, Barbora Škorpilová, Alena Matějková), ale aj autori z iných disciplín výtvarného umenia - Jaroslav Róna, Olgoj Chorchoj, Michal Gabriel, Čestmír Suška, Jiří Plieštik, Milkov z Čiech a zo zahraničia Lamonte či Jan Zoričák.
Klienti však pochádzajú aj z rôznych krajín Európy, USA, Blízkeho východu a Japonska.
Výstava putuje
Výstava, ktorú koncipoval Zdeněk Lhotský pri príležitosti 10. výročia založenia štúdia, bola inštalovaná na jeseň roku 2004 v Severočeskom múzeu v Liberci a na jar roku 2005 v Moravskej galérii v Brne. Zahraničné putovanie začína v Bratislave a bude pokračovať v niekoľkých mestách Veľkej Británie a Holandska.
Bola by škoda nevidieť vynikajúce výrobky štúdia od drobného skleného dizajnu interiérových doplnkov cez monumentálne misy z taveného skla, stojace na pomedzí dizajnu a voľných sklených plastík, ktoré sú unikátne a vo svete by sme im ťažko hľadali paralelu, až po výtvarné sklené plastiky a diela realizované do architektúry.
Súčasťou výstavy, ktorá potrvá do 30. decembra, sú aj veľkorozmerné čiernobiele a farebné fotografie Daniely Vokounovej. (mi)
Zdeněk Lhotský (1956, Praha) je zakladajúcim členom výtvarnej skupiny Tvrdohlaví. Absolvoval Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe u profesora Stanislava Libenského, legendárnej osobnosti českého skla 20. storočia. Lhotský je od roku 1994 majiteľom Štúdia tavenej sklenej plastiky v Pelechově pri Železnom Brode, patrí celosvetovo k najznámejším a najvýznamnejším pokračovateľom železnobrodskej sklárskej tradície.
Je autorom dizajnu všetkých nádob vyrábaných pod značkou Lhotský. Jeho umelecká práca sa sústreďuje na sklársky dizajn, tavené sklenené plastiky, vitráže, kresby, grafiky, kovové plastiky a realizácie do architektúry.
V Štúdiu Lhotský vznikla aj sklenená plastika Jána Zoričáka Zatmenie z roku 1994-95. Foto sme - Pavol Funtál