Prírodnú rezerváciu Šúr, kde sa nachádza unikátny slatinný jelšový prales, chcú pracovníci Asociácie priemyslu a ochrany prírody už o dva roky sprístupniť verejnosti. Združenie pripravilo projekt na obnovu vodného režimu s pomocou grantu z finančných prostriedkov Európskej komisie a chce v lokalite zároveň vybudovať turistické chodníky. Rezervácia sa nachádza medzi Vajnormi a Svätým Jurom.
"Ide o najväčší podmáčaný mokradný ekosystém v stredoeurópskom regióne," povedal Jozef Chavko z Regionálnej správy ochrany prírody a krajiny. "Bohužiaľ, je tu narušený vodný režim kvôli rôznym činnostiam človeka, znížený je aj prítok vody z Malých Karpát," dodal.
Problém nedostatku vody tu pretrváva už vyše 60 rokov, už v rokoch 1941 - 1943 bol po obvode rezervácie vybudovaný hlboký odvodňovací kanál a odvodnené boli aj pozemky priamo v rezervácii. Vodohospodárske objekty, ktoré boli vybudované neskôr na zlepšenie vodného režimu, sú dlhodobo nefunkčné alebo poškodené. Pre narušený vodný režim tu vysychajú stromy a ubúdajú vzácne rastliny a živočíchy. Niektoré vyhynuli úplne.
Hlavnou snahou projektu je teda obnova vodného režimu v pralese, kde má byť celý rok voda. "Treba sem priviesť vodu a nastaviť vodný režim tak, aby do Šúru pritekalo dostatočné množstvo čistej vody," myslí si Chavko.
"V súčasnosti bojujeme o povolenia na stavebné práce," povedala projektová manažérka Danka Thalmeinerová. Asociácia priemyslu a ochrany prírody si dala vypracovať aj štúdiu o vplyve projektu na životné prostredie. "Vybudované zavlažovacie objekty treba zrekonštruovať," hovorí Thalmeinerová.
Na ochranu oblasti existuje v súčasnosti niekoľko celonárodných dokumentov, platí tu piaty stupeň ochrany, takže šúrsky prales zatiaľ verejnosti nie je prístupný. "Chceme tiež dosiahnuť, aby sa tu mohli regulovaným spôsobom vybudovať chodíky pre peších turistov, ktoré by verejnosť vzdelávali. Je škoda, že takmer nikto túto krásnu lokalitu nepozná," myslí si manažérka.
Projekt by mal byť ukončený v júli 2007.
(dot)