Interiér kúpeľov na rohu Kúpeľnej a Grösslingovej ulice. Bazén na snímke bol určený pre neplavcov. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY |
Kúpeľná ulica
Ulica spája Poľovnícky rad (Palackého ulica) s Justiho radom (Vajanského nábrežie). Pretína ju Grösslingová, dnešná Medená ulica. Jej západná časť, ktorá leží medzi dnešnou Grösslingovou ulicou a Poľovníckym radom, figurovala v minulom storočí pod názvom Pfefferova ulica, južná časť medzi Grösslingovou ulicou a Justiho radom bola známa pod menom Malá kúpeľná.
Neskôr sa meno Pfefferova rozšírilo aj na južný úsek ulice, na Malú kúpeľnú, a pod týmto menom je aj na Halácsyho mape z rokov 1849 - 1850, až kým mestská rada 28. júla 1879 celú ulicu nepomenovala Kúpeľnou. Stará Pfefferova ulica dostala meno podľa baróna Pfefferhofena, ktorý tu mal dom a majer.
Prešporské kúpele
Názov Kúpeľná pochádza z toho, že na rohu Kúpeľnej a Justiho radu stáli kedysi vaňové kúpele. Založil ich v 18. storočí Altmahr, v roku 1774 ich rozšíril Binderhofer, potom ich prevzal Wolf a za ním Fuchs. V roku 1884 ich kúpil umelecký stolár Šimon Eckhardt, ale po jeho smrti 1. mája 1902 sa v kúpeľoch zastavila prevádzka.
No ani po zániku starých kúpeľov nemožno názov ulice považovať za anachronizmus, lebo na rohu Kúpeľnej a Grösslingovej postavila v roku 1895 prešporská Priemyselná banka kúpele Pozsony.
Tento moderný vodoliečebný a kúpeľný ústav, zariadený s najväčším komfortom, poskytuje všemožné liečebné procedúry, je v ňom plavecký bazén, sprchy a vaňové kúpele. Osobitne treba spomenúť nanovo zariadené uhličité kúpele a parné i teplovzdušné procedúry, ktoré sa aplikujú celkovo aj lokálne. Návštevníci majú k dispozícii masáže, elektroliečbu, rehabilitačný telocvik.
Liečia sa tu najmä bolesti chrbtice, neuróza, celková slabosť, krvné choroby, choroby žalúdka, mechúra a obličiek, bolesti svalov a zhybov, cukrovka a obezita. Na čele ústavu stojí odborný lekár. Kúpele už v roku 1896 dostali čestný diplom pri príležitosti miléniovej výstavy.
Bilančná hodnota tohto výborne spravovaného ústavu je 262 470 korún. Plánuje sa kúpa susedného pozemku s rozlohou 324 štvorcových siah, čím by sa kúpele mohli značne rozšíriť. Na ten účel sa založí na neobmedzený čas akciová spoločnosť so základným kapitálom 500 000 korún, a to tým spôsobom, že sa vydá 2500 akcií na meno v hodnote 200 korún.
Hoci novšie domy v meste už majú kúpeľne, tento kúpeľný ústav dosiahol za minulý rok čistý zisk 8 percent. Táto skutočnosť je dostatočným dôkazom, že pre vzdelané vrstvy je kúpanie životnou potrebou. Dnešní Prešporčania v tomto smere vo zvýšenej miere nasledujú svojich predkov. (Nabudúce z histórie prešporských kúpeľov.)
Ulice a námestia Bratislavy
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Mesto Františka Jozefa. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli. Tento rok knihu vydal Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT v preklade Magdy Takáčovej.