FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Klzisko na Hviezdoslavovom námestí je na rozdiel od predchádzajúcich rokov pusté. Občas sa tu pokúša korčuľovať pár detí. "Nejde mi to. Toto nie je ľad, slabo sa šmýka," hovorí osemročný Peter, ktorý postáva pri mantineli. Klzisko sa vyľudnilo, keď klasickú ľadovú plochu mestská časť Staré Mesto vymenila za syntetickú.
"Má veľa výhod. Klzisko je neporovnateľne lacnejšie a ekologickejšie. Navyše sa dá používať celý rok a nie sme závislí od počasia," povedal Peter Kimijan z odboru komunikácie Starého Mesta a dodal, že pri takých teplotách, aké boli minulý týždeň, by na mieste klasického klziska stála voda. Na otázku, či neprekáža, že na klzisko prestali chodiť korčuliari, odpovedal, že ľudia si ešte nemali čas na syntetický ľad zvyknúť.
Ročné náklady na prevádzku, údržbu a uskladnenie klasického klziska boli 2,5 milióna korún. Na otázku, čo s ním urobia, Kimijan odpovedal, že ho ponúknu na predaj alebo prenájom iným mestám. Mestská časť klizisko dostala v roku 1999 ako sponzorský dar od viacerých firiem.
Syntetickú ľadovú plochu má Staré Mesto zatiaľ prenajatú na skúšobnú dobu. Za koľko, odmietol Stanislav Jurikovič, hovorca Starého Mesta, povedať. V marci by sa mestská časť mala rozhodnúť, či ju kúpi, cena je tri milióny korún. Náklady na údržbu sú minimálne. "V podstate platíme len prevoz, rozloženie a zloženie plochy." (japa)
Prvú plochu so syntetickým ľadom otvorili v novembri v multicentre Dopler na Prievozskej ulici. Celková plocha 500 metrov štvorcových je druhá najväčšia v Európe. Väčšiu majú len v Poľsku.
Syntetický ľad (polyetylén s vysokou hustotou, ktorý je na dotyk teplý a príjemný) je alternatívou klasickej ľadovej plochy, ktorá si nevyžaduje nákladné chladenie. Odoláva počasiu, takže sa na ňom pod holým nebom dá hrať hokej aj v tých najväčších horúčavách. Rýchlosť sklzu je menšia, a tak si treba na ľad chvíľu zvykať. Veľký význam má aj správne nabrúsenie korčulí. Nesmú byť úplne tupé, ale nie je vhodný ani veľmi hlboký jarček. (slo)