
Sommelieri mimo služby víno nepijú, tvrdí Roland Albrecht (vľavo) a Matej Lacko. FOTO – AUTOR
Na Združenej hotelovej akadémi na Mikovíniho ulici bola vo štvrtok súťaž vinárskych odborníkov juniorov Sommelier Českej a Slovenskej republiky. Pod odborným vedením Kataríny Kučerovej a hlavného majstra Roberta Naštického sa na súťaž pripravovali aj dvaja Bratislavčania MATEJ LACKO a ROLAND ALBRECHT, ktorí napokon obsadili druhé a tretie miesto.
Do akej miery je pri degustácii rozhodujúci talent a čo sa dá získať tréningom?
MATEJ: „Určite je dôležitý aj talent, ale človek jednoducho musí degustovať a degustovať. Dá sa to naučiť, tak ako niekto vie rozoznať chuť viacerých džúsov. Degustátor postupuje vylučovacou metódou a v duchu si hovorí, toto nemôže byť z Francúzska, pretože chýba taká a taká ingrediencia. Niekedy takto precestuje celý svet. Podľa môjho názoru je nevyhnutné skĺbiť vedomosti zo školy a praxou získané skúsenosti, iba prax nestačí.“
ROLAND: „Človek si môže pomôcť napríklad tak, že pri degustácii zachytí isté charakteristiky, ale nevie ich pomenovať. Prečíta si odbornú literatúru, kde zistí, o čo išlo, a potom si už danú chuť zapamätá.“
Ako vyzerala súťaž a čo všetko musí vedieť sommelier?
MATEJ: „Prvá časť bol teoretický test, pretože sommelier by mal vedieť posúdiť všetky podávané nápoje, nielen víno. Teda aj kávu, ale napríklad aj cigary a všetko, čo reštaurácia ponúka. V druhej časti sme degustovali vína a vo finále sme mali odporučiť vhodné víno k jedlu, servírovať šampanské a ukázať ďalšie zručnosti spojené s podávaním nápojov.“
ROLAND: „Ide aj o vedomosti súvisiace so skladovaním vína a surovín, ale aj o manažérske schopnosti.“
Koľko študentov sa na vašej akadémii venuje sommelierstvu?
MATEJ: „Momentálne štyria, ale naši pedagógovia sú odhodlaní vychovať ďalších. Mnohí ľudia nedokážu spávne podávanie vín oceniť, ale napríklad medzi diplomatmi sú veľkí odborníci, a tí sa sťažovali, že na Slovensku podávajú nekvalitné víno, alebo ho nevedia správne ponúknuť.“
ROLAND: „Boli sme na exkurzii v hoteli Carlton a vôbec nie sme spokojní s ich prácou. Hotely takéhoto formátu by mali byť podstatne profesionálnejšie, v Carltone majú namiesto vínnej pivnice len sklad. Skladovanie je pritom veľmi dôležité, prejaví sa pri tom aj manažérska zručnosť sommeliera. Mal by vedieť, koľko akého vína má objednať, pretože niektoré vína státím hodnotu nadobúdajú, iné strácajú. Bežné je niekoľkonásobné prenášanie vína zo skladu na nejakú akciu a naspäť, kým sa neminie. To by si v žiadnej renomovanej reštaurácii nemali dovoliť. My nemáme veľa možností praxovať, jedine v hoteli Dukla a Devín, ale ako ku študentom, k nám nemajú veľkú dôveru.“
Ako vidíte budúcnosť vinárstva na Slovensku?
MATEJ: „Máme bohatú tradíciu, veď v roku 1825 sa práve v Bratislave vyrábalo prvé šumivé víno podľa originálnej metódy mimo územia Francúzska. V socializme sa vyrábala kvantita a ani v súčasnosti to nie je ideálne, najmä pre majetkové nezrovnalosti mnohé vinohrady chátrajú. Ale máme výborné klimatické podmienky a uplatnenie postupne určite nájdu aj sommelieri.“
ROLAND: „Ľudia ešte nie sú zvyknutí a často obviňujú sommelierov, prečo im pijú z vína. Štvorhviezdičkový hotel by však služby sommeliera mal využívať.“
MIRO GRMAN