Doterajší nepriaznivý demografický vývoj bude podľa prognóz pokračovať. Ústav informácií a prognóz školstva na základe demografických údajov spracoval v roku 2001 prognózu vývoja materských, základných a stredných škôl na Slovensku do roku 2015. Ako ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Už v piatok večer začalo sťahovanie Bratislavčanov z mesta. Jarné prázdniny a dobré podmienky na lyžovanie, ktoré hlásili zo zimných stredísk zo severu Slovenska vylákali ľudí von z mesta. Cestovalo sa hlavne vlakmi a najplnšie boli smerujúce do Košíc. V sobotu doobeda sa k vlakom valili ľudia vo vlnách. Okrem lyží bolo na Hlavnej stanici vidieť snowboardy, a ako doplnok aj plechové sudy s pivom. FOTO SME – INGRID DROZDÍKOVÁ
Doterajší nepriaznivý demografický vývoj bude podľa prognóz pokračovať. Ústav informácií a prognóz školstva na základe demografických údajov spracoval v roku 2001 prognózu vývoja materských, základných a stredných škôl na Slovensku do roku 2015. Ako povedal Ján Herich z oddelenia analýz a prognóz ústavu, údaje zatiaľ vyhodnocujú len na celoslovenskej úrovni. Podrobnejšia analýza – na úrovni krajov či okresov zatiaľ neexistuje.
Na Slovensku podľa prognózy nastúpi v roku 2005 do prvého ročníka základnej školy o 10-tisíc detí menej ako v súčasnosti, v roku 2010 má byť prváčikov menej o 13-tisíc. V roku 2015 začne školskú dochádzku na Slovensku už len necelých 53-tisíc detí, čo je oproti súčasnosti menej o 15-tisíc.
Dá sa predpokladať, že vývoj v Bratislave sa od vývoja na Slovensku zásadne líšiť nebude. Počet novonarodených detí systematicky klesá aj tu. Jednou z príčin je aj posun vekovej hranice, keď sa mladí ľudia rozhodujú pre rodičovstvo.
Čo sa stane s poloprázdnymi základnými školami, budú sa zatvárať?
„Územný plán Bratislavy kalkuluje so zvýšením pracovných príležitostí. Už teraz máme na niektorých školách až 30 percent detí z iných okresov, vodia ich sem rodičia, ktorí tu pracujú. Aj demografický vývoj sa môže o niekoľko rokov napriek prognózam zmeniť. Ak teraz školy zatvoríme alebo rozpredáme, nové nebude kde postaviť, “ povedal Jaromír Hladký, vedúci odboru školstva na OÚ Bratislava I.
Vedúci ateliéru urbanizmu na magistráte Michal Babiar túto informáciu potvrdil. „O výstavbe nových škôl sa v územnom pláne uvažuje len v prípade novej bytovej výstavby. V už zastavanom priestore by bolo naozaj problematické postaviť školu.“ Aj on si preto myslí, že by nebolo správne rušiť existujúce. „Všetky školské zariadenia by mali zostať zachované, ak aj nie ako školy, tak napríklad ako záujmové kluby, doškoľovacie strediská, jazykové školy.“
Upozornil, že v budúcnosti sa v hlavnom meste určite výrazne zvýši počet pracovných príležitostí. „Bratislava starne a vymiera, bude potrebné v jej novom územnom pláne vytvoriť podmienky na rozvoj hospodárskej základne mesta na špičkovej úrovni. Preto stúpne aj dopyt po vysoko kvalifikovanej pracovnej sile.“
V Bratislave zatiaľ nezatvorili žiadnu základnú školu, len jedna – ZŠ na Bajkalskej je druhý rok v útlme. Na OÚ Bratislava V, kde počet detí na základných školách za posledné roky poklesol najdramatickejšie, zmapovali situáciu v Petržalke a spracovali výhľadovú štúdiu do roku 2005. O zatváraní ani útlme v nej neuvažujú, nenaplnenosť niektorých škôl riešia prenájmom priestorov iným školským zariadeniam.