O možnosti brigád informujú aj univerzitné nástenky. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
Podľa riaditeľa spoločnosti Nosluš Róberta Čvapka je naivné myslieť si, že sťažnosti študentov majú vplyv na výšku mzdy. "Hlavným tvorcom miezd je totiž trh. Študent by chcel mať čo najvyššiu mzdu, ale klient by chcel mať čo najnižšie náklady. Je potom úlohou agentúry, aby to zosúladila. Ak študenti nie sú ochotní pracovať pod určitú sadzbu, tak aj klient musí zmeniť svoje očakávánia a zvýšiť náklady."
"Agentúry môžu tlačiť na zamestnávateľov, aby zvýšili mzdy, ale pokiaľ ich k tomu nenúti trh, tak si akurát najmú inú agentúru. A tá im to vykoná za pôvodnú cenu, pokiaľ na to zoženie študentov. Ale keď už dôjde k situácii, že nie sme schopní zohnať za danú mzdu študentov, vzniká tlak na zvýšenie miezd zo strany zamestnávateľov. Možno to cítiť aj teraz v predvianočnom období, keď je nedostatok brigádnikov a mzdy idú výrazne hore," pokračuje Róbert Čvapek.
Študenti sa z hľadiska nárokov na prácu popri štúdiu podľa neho zásadne zmenili a zmenili sa aj podmienky. Pred rokmi sa študenti nechávali najímať na práce v stavebníctve či na manipulačné práce. Dnes je viac príležitostí a študenti sa snažia získať prácu, ktorá nie je fyzicky náročná, prípadne sa môžu aj niečo naučiť. "Mnohým sme schopní zabezpečiť prácu, v ktorej čiastočne môžu využiť aj svoje znalosti. Počas štúdia tak získavajú zručnosti vo svojom odbore," dodáva.
Situáciu ohľadom miezd a brigádnických ponúk sme zisťovali v niekoľkých bratislavských agentúrach.
MARÍNA DOBOŠOVÁ