Prvé hniezdo záchrany pre nechcené deti v Bratislave otvorili pred rokom na Limbovej ulici, zatiaľ v ňom dieťa odložené nebolo. Na rozdiel od žilinského a prešovského hniezda. V Žiline v priebehu minulého roka našli v inkubátore odložené dve deti - chlapcov. V Prešove dve dievčatká, jedno z nich už medzitým žije v novej rodine.
Inkubátor, do ktorého môžu matky dieťa odložiť, je vo vysunutom objekte polikliniky na Kramároch v úrovni detskej pohotovosti a je dostupný len z ulice. Na toto miesto nevidno ani z vrátnice detskej nemocnice. Jeho umiestnenie má zaručovať matkám anonymitu. V spodnej časti inkubátora sú nakreslené inštrukcie, ako treba inkubátor otvoriť aj zavrieť. Po piatich minútach po jeho zatvorení sa v detskej nemocnici ozve alarm, ktorý upozorní personál na prítomnosť dieťaťa. "Skúsenosti z iných krajín dokazujú, že takéto zariadenie má zmysel. V Hamburgu napríklad nachádzali ročne okolo 35 mŕtvych novorodencov. Potom, ako umožnili matkám deti anonymne odložiť v inkubátoroch, ich ročne takýmto spôsobom zachránia asi dvadsať," povedala Anna Ghannamová, prezidentka občianskeho združenia Šanca pre nechcených.
Okrem inkubátora však funguje aj telefonická linka hniezda záchrany. Tá je určená ženám, ktoré nechcene otehotneli a nevedia, ako riešiť krízovú situáciu. "Minimálne máme aspoň dva-tri telefonáty denne. Veľa matiek telefonuje do Hniezda záchrany a pýta sa, akým spôsobom sa dá riešiť utajené tehotenstvo a pôrod," povedal nám jeden z dispečerov Hniezda záchrany. Dodal, že niekedy dokonca volajú tesne pred pôrodom.
Linka 0905 888 234, ktorá je bezplatná v sieti Orange, je k dispozícii 24 hodín denne. Ženy na linke môžu anonymne získať informácie o možnosti utajovaného pôrodu v nemocnici alebo o možnosti odložiť dieťa do hniezda záchrany. V akútnej situácii sa žena prostredníctvom linky dozvie aj to, čo treba robiť v prípade pôrodu. Linku zriadilo občianske združenie Šanca pre nechcených. (japa)