Tretí ročník podujatia Drytoolin Cup v Auparku ponúkol divákom nejeden zaujímavý pohľad na lezcov na umelej stene. FOTO - WWW.HORYAMESTO.SK |
Drytooling je stúpanie na umelej stene s pomôckami pre ľadovcové lezenie. Lezec totiž používa stúpacie železá - mačky upevnené na nohách a v ruke drží cepíny. Samozrejme, zabezpečený je aj sedacím úväzom a prilbou. Zaujímavosťou je, že ak lezcovi cepín spadne, pokračovať už musí bez neho. Staršie označenie tejto disciplíny je mixové lezenie, lebo sa zväčša kombinuje skala a ľad. Ten imitovali miesta z drevených kmeňov, do ktorých lezci svoje mačky a cepíny zasekávali ako do ľadu.
Z početne silnej konkurencie v mužskej kategórii postúpilo do finále deväť lezcov, medzi nimi traja Slováci. Dvaja z nich sa dostali na stupne víťazov. O výsledkoch sa rozhodovalo až tesne pred záverom cesty, teda tesne pred vrcholom. Posledný sa na trať vydal Gabriel Čmárik z Jamesu Trenčín a bol to nakoniec on, kto ako jediný preliezol cestu až dokonca a zvíťazil. Druhé miesto patrí Nemcovi Gerdovi Dönhuberovi, tretie Jurajovi Švingálovi (ABC Bratislava).
Finálovú cestu postavil víťaz dvoch predchádzajúcich ročníkov Jozef Kopold, ktorý tento rok neštartoval. Zaujímavosťou je, že on a víťaz pretekov v lete spoločne zdolali jednu z najväčších skalných stien sveta Great Trango v pakistanskom pohorí Karakoram. Výstup na stenu, ktorá meria 6250 metrov a má prevýšenie viac ako 2000 metrov, im trval sedem dní.
V ženskej kategórii tri víťazné pretekárky potvrdili svoje kvality na ťažkých silových cestách. S tesným rozdielom nakoniec zvíťazila Katarína Čintalová z MKŠK Modra, druhá bola Franziska Dönhuberová z Nemecka a tretia Denisa Šulcová z HK Filozof Bratislava.
"Často až neuveriteľné výkony, nebezpečne vyzerajúce pády a krkolomné pozície súťažiacich dávali pretekom veľkú dynamiku," povedala Tamara Greksáková zo združenia Hory a mesto, ktoré bolo organizátorom súťaže. (slo)
Ľadovcové preteky na rýchlosť sa začali objavovať koncom minulého storočia vo Francúzsku, kde sa konali na ľadových vežiach rôzne súťaže. Nápad preniesť ľadovú realitu na drevené dosky vznikol v Nemecku. Ako pretekárska disciplína sa drytooling vo svete dynamicky rozvíja pod záštitou medzinárodnej horolezeckej asociácie UIAA. Lezci sa stretávajú aj na Svetovom pohári.