Polícia radí auto chrániť zabezpečovacím vybavením. "Výber je široký. Neplatí, že najdrahší prístroj je najúčinnejší. Niektoré zariadenia sa tiež nehodia pre všetky značky. V súčasnosti sa najlepšie predávajú autoalarmy a mechanické zariadenia," hovorí Ján Bielek z bratislavskej predajne zabezpečovacích systémov. "Auto mi ukradli, hoci som mal alarm. Pravdepodobne si zaznamenali pin kód, keď som ho zamykal diaľkovým ovládaním," hovorí vodič Ján Privára. Podľa Bieleka takáto krádež už v súčasnosti nehrozí. "Výrobcovia dodávajú ovládače, ktorých kód sa pri každom uzamknutí mení." FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
V Bratislavskom kraji ukradnú za rok najviac áut v rámci celého Slovenska. Najhoršie je na tom hlavné mesto. Denne tu zmizne štyri až šesť vozidiel a približne tridsať je vykradnutých. "V porovnaní so susednými metropolami sme na tom lepšie. Situácia je nepriaznivá, nie však taká dramatická ako na začiatku deväťdesiatych rokov," hovorí riaditeľ odboru skráteného vyšetrovania Miroslav Chlebovec.
Zlodeji sa zameriavajú na Volkswageny, Octavie a aj na drahšie značky. "Len minulý týždeň sme evidovali tri krádeže áut značky Audi, každého v hodnote viac ako milión. V Senci odcudzili VW Passat za sedemstotisíc, v Rohožníku prišiel majiteľ o miliónový Seat Alhambra a v Stupave zmizol Kia Sorento za 1,2 milióna."
Autá kradnú hlavne členovia organizovaných skupín. "Sú pohotoví a chytiť ich je ťažké. Skupiny, ktoré poznáme, pravidelne sledujeme. Je to naša hlavná priorita, hoci objasnenosť krádeží od roku 2002 klesla," dodáva. Spôsobilo to uvoľnenie trhu s ojazdenými autami a výrobcovia, ktorí nerešpektujú bezpečnostné odporúčania.
Zlodeji často nekradnú náhodne, ale tak, že dlhšie sledujú vodiča. Zisťujú jeho bežné návyky a hľadajú najvhodnejší čas a miesto. Po ukradnutí auto odvezú do dielne alebo ho naložia do kamiónu, ktorým ho prepravia do iného mesta.
Prehľad zabezpečovacích zariadení
Pieskovanie skiel (1000 až 1500 korún)
Je jedinečným celosvetovým identifikátorom. Sťažuje predaj auta, lebo treba vymeniť všetky sklenené časti, čo je veľmi drahé.
Bezpečnostné fólie (3500 až 8000 korún)
Používa sa ako ochrana pred rozbitím okna, odolá aj úderu dlažobnej kocky.
Mechanické zariadenia (7000 až 10000 korún)
Bezpečnostná tyč na volant nie je prekážkou, ale môže skomplikovať a predĺžiť krádež. Lepšie ochránia vstavané systémy na zamykanie riadiacej páky, ktoré musia odmontovať na špecializovanom pracovisku.
Autoalarmy (4200 až 10000 korún)
Majú snímače rozbitia skla, ultrazvukové senzory a registrujú pohyb.
Imobilizéry (dodatočná montáž: 100 až 500 korún)
Prerušujú základné elektrické obvody auta. Transponder býva integrovaný priamo do kľúča zapaľovania. Imobilizér je súčasťou výbavy každého auta, dodatočne sa montuje len do starších modelov.
Pagery (11000 až 23000 korún)
Informujú o type krádeže a mieste, kde sa auto nachádza. Drahšie modely s GSM môžu majiteľovi aj zavolať na mobil a zabrániť naštartovaniu.
Autor: ALEXANDRA SABOLOVÁ