SME
Piatok, 28. február, 2020 | Meniny má Zlatica

Rodinný dom sa dá postaviť i za cenu bytu

Na rodinný dom väčšina z nás sporí po celý život, iní si berú hypotekárny úver. Treba si preto riadne premyslieť, koľko peňazí a do čoho v rámci stavby investovať. Dôležité je vedieť, na čom šetriť možno a na čom sa naopak šetrenie po čase vypomstí.

Za 1,7 milióna korún možno postaviť takýto menší domček s troma obytnými miestnosťami, v ktorom bude pohodlne bývať štvorčlenná rodina. Celková obytná plocha domu je 55,7 m2, celková úžitková plocha 84 m2. Dom sa hodí aj na menšie parcely, do prostredia s nízkou jednopodlažnou zástavbou. Stavba je technicky jednoduchá a rýchla a možno ju postaviť aj svojpomocne. FOTO - WWW.DOMNAMIERU.SK

Na rodinný dom väčšina z nás sporí po celý život, iní si berú hypotekárny úver. Treba si preto riadne premyslieť, koľko peňazí a do čoho v rámci stavby investovať. Dôležité je vedieť, na čom šetriť možno a na čom sa naopak šetrenie po čase vypomstí.

V katalógoch nájde vhodný dom takmer každý. Katalógy projektov rodinných domov na Slovensku sa dajú kúpiť od viacerých firiem. Sú v nich prevažne štandardné rodinné domy v cenách od dvoch do štyroch miliónov korún. "Katalógy sú pre tých, ktorí by chceli stavať, majú našetrené nejaké peniaze, ale nemajú predstavu ako by mal dom vyzerať. Oproti individuálnemu je katalógový projekt lacnejší. Za individuálny projekt sa platí približne päť až osem percent z predpokladaných nákladov stavby. Za 5-miliónový dom sa môže cena pohybovať od 250-tisíc za projekt. Katalógové projekty sa pohybujú od 20- do 30- tisíc korún," hovorí Ing. Juraj Holík z projektového ateliéru wranders.

Ako vyzerá lacný rodinný dom

Najlacnejšie vychádza stavba prízemného nepodpivničeného domu na rovinatom pozemku. Pri prízemnom dome sa robia len základy. Podpivničenie predražuje stavbu domu. Vyžaduje si napr.: vedieť aké sú základové pomery stavby, hydroizolácie, primurovku, uskladnenie a odvoz zeminy, strop nad suterénom, schodisko - to všetko sú výdavky navyše.

"Otázka suterénu závisí od typu pozemku. Pri svahovitom teréne stojí za úvahu, či sa majú riešiť zložité základy, alebo radšej vybudovať čiastočný suterén," odporúča stavebník.

Cenu znižuje i rýchlosť stavby (napríklad drevené stavby možno stavať i v zime, keď sú ceny nižšie). Malý, 3-izbový, štandardne vybavený rodinný dom možno dať postaviť aj za 1,5 milióna korún, do toho sa, samozrejme, neráta pozemok a inžinierske siete. V prípade svojpomocnej stavby náklady môžu klesnúť o ďalšie desiatky tisíc korún. Svojpomocne je možné zrealizovať veľkú časť stavby, avšak závisí to od možností a schopnosti jednotlivých investorov. Ušetriť pritom možno aj 20 - 30 % nákladov.

"Upraviť katalógový projekt nie je problém, no každá zmena a zásah do projektu vyvoláva ďalšie reakcie na ostatné profesie. Súčasťou projektu rodinného domu na stavebné povolenie sú architektúra, statika, ústredné vykurovanie, zdravotechnika, požiarna ochrana a elektroinštalácie, a ak chceme zmenu projektu, treba si uvedomiť, že táto zmena može zasiahnuť do jednotlivých zložiek projektovej dokumentácie, čo stavebník ako laik nemusí vedieť," vysvetľuje Ing. Holík.

Ideálne je teda nemeniť projekt vôbec, alebo chcieť len také zmeny, ktoré sa dajú riešiť bez zásahu do projektu priamo na stavbe, len so súhlasom autora projektu.

Ušetriť možno i na materiáli

Väčšina hotových projektov rieši voľbu materiálov všeobecne, obvykle odporučením. V snahe čo najviac ušetriť investor volí najlacnejšie dostupné stavebné materiály. Cena je však paradoxne len jedným z kritérií, pretože o výhodnosti alebo nevýhodnosti muriva z toho-ktorého materiálu rozhoduje množstvo aspektov napr. (dopravné náklady, množstvo spojovacieho materiálu, cena prípravy a dopravy, cena lešenia, montážne náklady atď). Najlacnejšie nakúpený materiál nemusí v konečnom dôsledku byť tým najvýhodnejším riešením.

"Každý materiál je špecifický a vyžaduje niečo iné. Už na začiatku treba napríklad vedieť, čím sa bude pokrývať strecha. Jeden materiál vyžaduje plné debnenie, iný určitý sklon strechy, či presný rozmer," upresňuje J. Holík.

Drevo ako stavebný materiál je výhodné, životnosť drevených domov je zrovnateľná s murovanými. Kvalita u oboch typov stavieb však závisí od prevedenia.

Percentá z ceny materiálu možno tiež ušetriť nákupom priamo u výrobcu, vo veľkoskladoch, no najmä nákupom cez internet, napríklad na serveroch B2B, čo sa stáva celosvetovým trendom. B2B portály umožňujú nakupovať za nízke ceny, pretože s predajom sa spájajú minimálne náklady (napríklad www. anubis.cz, www.intelligo.cz, či www.allytrade.cz).

Na čom sa oplatí šetriť

a na čom nie

"Ak už chce investor niekde ušetriť, určite by to nemal robiť na zabudovaných materiáloch, ako sú napr. izolácie, kúrenie, vodovodné, kanalizačné a elektroinštalačné rozvody. Ich opravy sú výrazne nákladnejšie než vyššia investícia do kvality už pri výstavbe. Určite by som však nešetril na vonkajších výplniach otvorov. Každý rodinný dom má dosť veľa presklených plôch, cez ktoré je najväčší prestup tepla," vyjadruje svoj názor J. Holík. (vju)

Ako ušetriť pri stavbe rodinného domu

4 ak si vyberiete dom podľa katalógu, a nie ste si ním úplne istí, dohodnite si obhliadku už stojaceho vami zvoleného typu domu

4 pri výbere stavebnej firmy sa choďte pozrieť na nimi zrealizované stavby

4 výber katalógového projektu, ktorý si podľa želania zákazníka vyžaduje určité zmeny, nie je vždy tým najlacnejším riešením; pri rozsiahlejších zmenách by možno bolo lepšie pristúpiť k vypracovaniu individuálnej projektovej dokumentácie

4 výklenky, výstupky a balkóny stavbu predražujú

4 stavajte bez podpivničenia a garáže

4 ušetríte, ak zredukujete komunikačné priestory na minimum,

4 lacné domy sú malé, priestor musí byť využitý dokonale

4 veďte si stavebný denník

4 stavebným dozorom poverte nezávislú osobu

Lacný dom:

pôdorys: štvorec alebo obdĺžnik

práca: svojpomoc, výber dodávateľov jednotlivých častí

stavebný systém: montovaný systém, ľahká konštrukcia stavby

vybavenie: bez garáže, nepodpivničená

obytná plocha: obytné miestnosti: cca 70 m2

strecha: rovná alebo nízka sedlová

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vieme prví: značky prinesú do Ženevy množstvo noviniek
 2. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 3. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 4. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 5. Angličtina nielen pre maturantov
 6. Fixný výnos teraz až do 8 % ročne
 7. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku
 8. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine
 9. Nestarnú, ale dozrievajú
 10. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 1. Obdarujte vašich blízkych s darčekovými kartami VIVO! Bratislava
 2. Oslávte 25. výročie Revalidu a vyhrajte zájazd do Švajčiarska
 3. Cesta na sever Talianska je nateraz riziková, zvážte ju
 4. Turecký kúpeľ hammam: Očista tela tradičným spôsobom
 5. Modrá je dobrá. Článok IBA pre ženy
 6. Vieme prví: značky prinesú do Ženevy množstvo noviniek
 7. Rolls Royce medzi motorkami prichádza do Bratislavy
 8. Limitovaná ponuka Mercedes-Benz s najmodernejšími technológiami
 9. Môže ťa štúdium baviť?
 10. Kaufland v Ľuboticiach otvára prvú predajňu so zelenou strechou
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 17 361
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 12 191
 3. Denník SME s odznakom Nie v našej krajine 8 882
 4. Slovensko potrebuje dezinFicovať 8 486
 5. Ktorá farba je tá tvoja? 6 738
 6. Angličtina nielen pre maturantov 6 256
 7. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 6 242
 8. Viete aké je študentské mesto na Slovensku? 6 129
 9. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 4 950
 10. Začať investovať v mobile môžete konečne aj na Slovensku 4 868