FOTO |
Slovenská softvérová spoločnosť Gratex International pripravila pilotný vzdelávací projekt pre bratislavských stredoškolákov pod názvom Všetko, čo ste chceli vedieť o internete, sa máte možnosť opýtať. Cieľom projektu je naučiť mladých ľudí pracovať a využívať služby internetu.
"Myšlienka realizácie vzdelávacieho projektu vznikla pri vyhodnocovaní interného prieskumu dôvodov návštevnosti internetového obchodu," hovorí Štefan Dobák z organizujúcej spoločnosti.
Spoločnosť pripravila v novembri neformálne diskusné podujatie pre viac ako 160 študentov tretích a štvrtých ročníkov z piatich bratislavských stredných škôl. Po prednáške študenti a pedagógovia diskutovali na témy, ako prakticky postupovať pri práci s internetom, ako vyhľadávať informácie, posielať e-maily, nakupovať alebo predávať, chatovať, hľadať ponuky práce, či platiť formou internet bankingu.
Výstupom bola anketa. Vyplynulo z nej, že až 96% účastníkov presne vie, čo znamená internet. Zaujímavé je vnímanie etiky na internete v súvislosti s posielaním spamov - 92% ich pokladá za neetické. Názory na etiku pri uvádzaní nepravej identity na chate sa však rôznili. 36% percentám nerobí problém svoju identitu tajiť, lebo to vnímajú ako osobnú vec a riziko chatovania. Nový trend slovenského internetu - blogy vníma veľmi pozitívne až 94% účastníkov. Stredoškoláci využívajú internet predovšetkým na získavanie informácií, posielanie e-mailov a nákup (51%).
Podľa marketingovej menežérky Slávky Šikurovej sú znalosti mladých Bratislavčanov na dobrej úrovni. "Dá sa však predpokladať, že znalosti stredoškolákov vybraných gymnázií v hlavnom meste nebudú totožné s inými gymnáziami aj lokalitami mimo Bratislavy. Výsledky ankety ukázali, že aj keď stredoškoláci nevedeli odpovedať na všetky otázky pred prednáškou, po prednáške to už vedeli. "Vedomosti našich stredoškolákov sa určite dajú porovnať s vedomosťami ich zahraničných kolegov. Horšie to bude s praktickým, každodenným používaním internetu a informačných technológií, čo už súvisí s vybavením či prístupom k technológiám," tipuje Slávka Šikurová.
MARÍNA DOBOŠOVÁ