Ivan Mauer (v klobúku) na ľade a vo svojom živle medzi pretekármi. Zľava: H. Mašková, M. Filc a O. Nepela.
Profesor Ivan Mauer bol a ostal krasokorčuliarskym fanatikom. Patrí medzi prvých, ktorí otvárali tomuto športu v Bratislave brány a začali prinášať kvalitu i úspešnosť. Veď tento šport patril dlhé roky k najúspešnejším v bývalej republike, keď získal spolu 32 medailí na ZOH, MS a ME, z toho 15 zlatých, šesť strieborných a 11 bronzových. Spolu 805 umiestení do desiateho miesta v poradí! Málo je miest, kde by sa mohli pochváliť takou bilanciou. Všetko sa začalo, keď rodák z Martina (narodený 29. 10. 1925) prišiel ako pätnásťročný k Dunaju na elektrotechnickú priemyslovku. Fyzickú prípravu mal výbornú. Behal na lyžiach, hral volejbal i futbal a ani korčuľovanie mu nebolo cudzie a stalo sa mu osudom.
Dvanásť titulov majstra
Ubytoval sa v internáte a tam šikovných športovcov lanáril na ľad Vlado Dlhoš. Riaditeľ zimného štadióna Michal Polóni im vyhradil tretinu plochy (umelú otvorili 21. decembra 1940) a poručík Šturm aj major letectva Čakaný mohli zaúčať adeptov do tajomstiev ľadového športu. Ivan bol usilovný, jazdil aj v revue a predstavoval najmä hlúpych šašov. Nikde v ČSR neboli také podmienky ako v Bratislave. Pre Mauera to znamenalo dvanásť titulov majstra Slovenska a potom dlho funkciu korunného krasokorčuliarskeho princa popri Karolovi Divínovi. S pribúdajúcimi rôčkami sa Mauerovi zapáčilo aj trénerstvo, pedagogika, veda, k čomu patril film a pre svoj šport propagačná činnosť. To všetko robil a robí priam na svetovej úrovni a tak ako Hilde Múdrej, aj jemu patria ocenenia za rozvoj a úspešnú púť tohto športu v Bratislave, v celej republike i vo svete. Okrem iných dostal aj najvyššie ocenenie Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU), Häslerovu medailu za vedu, výskum a pedagogiku. Bol aj praktickým trénerom a vychoval napr. Mariána Filca a iných.
Posunul korčuľovanie vpred
Neskôr sa stal z neho vedec. Objasnil biomechanické tajomstvá tohto športu i jeho odbornú podstatu. Mal značný vplyv na vývoj celosvetového krasokorčuľovania. Nemali sa osobitne radi s pani Múdrou, ktorá mala v krvi viedenskú školu a on šiel po vlastnej ceste, ale uznávali sa a uznávajú. Jeden ťažil z práce druhého. Mauer sa snažil dostať svoju teóriu do praxe, Múdra jeho teoretické poznatky sledovala a snažila sa z nich všeličo vyťažiť. Jubilant, ktorý v októbri oslávil 80 rokov, vo svojej práci stále pokračuje. Jeho archívy majú veľa filmového materiálu, odborných kníh (najstaršia z r. 1772), videokaziet, fotografií, záznamov jázd, piruet a najmä skokov zo všetkých väčších svetových podujatí vrátane olympiád. Pri orientácii mu pomáha technika vrátane počítačov. Ivan prednášal v NDR, Dánsku, vo Švajčiarsku, vo Švédsku, a samozrejme, najviac doma. Ani dnes mu nerobí ťažkosti hodiny debatovať, prednášať či premietať filmy, ktorými dokazuje svoje vedecké poznatky. Rád by vydal aspoň históriu bratislavského krasokorčuľovania, aby sa slávna história patrične docenila.
Autor: IGOR MRÁZ