"Za kalendárny rok 2005 nám na prevádzkové náklady chýba 1,5 milióna korún," hovorí riaditeľka Špeciálnej internátnej ZŠ pre sluchovo postihnuté deti Gizela Flikingerová. "Podľa normatívu dostávame peniaze už dva roky a stále upozorňujeme, že nám nestačia. Tesne pred krachom nám však doteraz vždy Krajský školský úrad nejaké pridelil," hovorí riaditeľka a dodáva, že tento rok sa tak nestalo.
Na bežné výdavky škola dostala 4,3 milióna a podľa výpočtov ekonómky by potrebovala minimálne 5,7 milióna korún. Normatív je podľa nej nespravodlivý, pretože nezohľadňuje, že internátne školy musia fungovať 24 hodín a niektoré aj cez víkend.
Podobný názor má aj riaditeľ internátnej Špeciálnej základnej školy pre slabozrakých a nevidiacich Jozef Šimko.
"Normatívy sú zle nastavené. Na decembrové platy nám chýba 900-tisíc korún. Na prevádzkové náklady školy za tento rok 1,3 milióna," povedal. Šimko si myslí, že v prípade špeciálnych škôl by normatív nemal byť stanovený. "Každá špeciálna škola má inú obtiažnosť a špecifickosť."
Šimko nepovažuje zlú finančnú situáciu špeciálnych škôl za chybu zriaďovateľa, ktorým je Krajský školský úrad. Myslí si, že bratislavské školstvo je celkovo podhodnotené.
Dlhy má aj internátna ZŠ pre deti s chybami reči. Tá sa tento rok presťahovala z budovy na Námestí 1. mája na Vlastenecké námestie do Petržalky. Nová budova je väčšia a s tým súvisia aj vyššie náklady na jej prevádzku. Škole chýba za tento rok 400-tisíc korún na bežné výdavky.
"Základný problém bratislavského špeciálneho školstva je v tom, že normatívy pre špeciálne školy a zariadenia sú vypočítané na základe celoslovenského priemeru. Tento nezohľadňuje skutočnú potrebu finančných prostriedkov na krytie výdavkov špeciálnych škôl Bratislavského kraja," povedala Margita Zátorská z Krajského školského úradu.
Deficit je podľa nej spôsobený aj vysokou nákladovosťou života v hlavnom meste. "Významným momentom je aj to, že v týchto typoch škôl začali pribúdať žiaci s novými a kombinovanými typmi porúch a postihov, ktoré doteraz neexistovali. Práve starostlivosť o týchto žiakov zabezpečujú bratislavské špeciálne internátne školy s celoslovenskou pôsobnosťou, čo si vyžaduje zvýšené výdavky na špeciálnych pedagógov, psychológov, psychiatrov a prevádzkové vybavenie."