SME

Najhoršia je hluchota srdca

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana otváral včera naozaj invenčnú výstavu. "Vznikala pomerne dlho, hľadali sme ten najlepší kľúč k otvoreniu sveta nepočujúcich," hovorí hlavná dramaturgička Bibiany Eva Čárska.

Nepočujúci Jozef Rigo, absolvent brnianskej JAMU, ktorý je aj na fotografiách v pozadí, bude na výstave Deti ticha v Bibiane viesť tvorivé dielne. Je skvelý mím, spolupracoval aj s Milanom Sládkom a zároveň je pedagógom pre nepočujúce deti. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana otváral včera naozaj invenčnú výstavu. "Vznikala pomerne dlho, hľadali sme ten najlepší kľúč k otvoreniu sveta nepočujúcich," hovorí hlavná dramaturgička Bibiany Eva Čárska.

Výstava Deti ticha je svet sám osebe. Malí návštevníci sa v ňom majú naučiť lepšie porozumieť kamarátom, ktorí sú nútení vnímať okolitý svet inak. A naučia sa aj to, že hoci nepočujúcim čosi chýba, zároveň majú čosi navyše.

"Deti prídu z krajiny zvukov a cez rieku zvukov-nezvukov sa premiestnia do sveta, ktorý je iný, zvláštny, možno spočiatku aj trochu desivý," hovorí o výstave autorka scenára Martina Ťuchová-Jokelová. "Ale časom začnú počujúce deti vnímať nepočujúce ako výnimočné."

SkryťVypnúť reklamu

Biela farba je na výstave farbou zvuku, čiernobielou sa prechádza do ticha. Od vstupu do prvej miestnosti je v každom ďalšom priestore tichšie a tichšie. Ktorý zvuk patrí ku ktorému nástroju? Ako cez fonendoskop znejú zvuky tela? Ako znejú kamene a ako piesok, keď po nich chodíme? Ktorý z množstva telefónov tak potichu zvoní a čo doň niekto ešte tichšie hovorí? Treba dobre napínať uši, aby sa dalo porozumieť slovám Počúvaj srdcom.

Nasleduje hranica medzi svetom hluku a ticha. Deti prechádzajú po moste, nad ktorým môžu začuť, ak sa pousilujú, šuchot krídel čajok. A môžu si prečítať niečo z myšlienok nepočujúcej francúzskej herečky Emanuelle Laboritovej Tichý výkrik. "Chcela som povedať toľko vecí, bol tam však len múr. Kričala som, veľmi som kričala. Jednoducho som chcela 'hovoriť' a počuť sa. No zvuky ku mne neprichádzali."

SkryťVypnúť reklamu

Deti si uvedomia túto bariéru - múr medzi tými, ktorí počujú, a tými, pre ktorých je úplne tichý svet zvláštnou obrazovou a pocitovou metaforou - aj v ďalšom priestore. Je tu presklená zvukotesná kabína, v ktorej rozprávajú, ale kamaráti za sklom ich nepočujú, a predsa sa musia snažiť, aby im porozumeli.

Špeciálnym prvkom výstavy sú televízory, ktoré najprv chrlia zvuky, potom bežia potichu a napokon sa deťom prihovárajú nemými filmami Charlesa Chaplina. Tak je zrejmé, že k pochopeniu iného človeka nie sú slová nevyhnutne potrebné.

Hluchota je hendikep, ktorý nepočuť. O tom v posledných miestnostiach výstavy rozpráva nepočujúci mím Jozef Rigo, ktorý k výstave spolu s nepočujúcou herečkou Monikou Kurincovou a nepočujúcou tanečnicou Zuzanou Daubnerovou vedie tvorivé dielne.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef na veľkých fotografiách predvádza posunkovú reč, pretože deti už pochopili, že existuje aj iný spôsob dorozumievania. Preto má čierny múr v strede miestnosti dva otvory s bielymi návlekmi na ruky. Kto ich použije, tomu už múr medzi svetom zvuku a ticha prestáva prekážať. Ako sa povie mravec? Musíte držať ruky ako pri hre na klavíri a všetkými prstami naraz kresliť drobné vlnovky.

Bibiana otvorila súčasne aj výstavu Kráľovstvo čiar a farieb. Je to svet výtvarníka Miroslava Cipára, ktorý siaha od milej postavičky Joška Mrkvičku cez svet inšpirovaný drôteným umením až po farbu a priestor z knižky Kúzelník a kvetinárka.

U Joška sa deti naučia hľadať chyby vo vetách ako: "Keť njekto potrebuje viniknúť musí urobyť vistavu. Niekto nemá nigdy."

Potom ich "ujo Miro" oboznamuje so svetom drotárov - "drotárova práca nie je štrikovanie s drôtom" alebo s ľudovým umením prostredníctvom zväčšených ilustrácií. Domaľúvajú obrázky a priraďujú k nim správne riekanky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu