SME

Monumentálny príbeh o myšiach a ľuďoch

Čitateľom Johna Steinbecka sa často stáva, že sa len nemo prizerajú, ako autorove postavy nadobúdajú monumentálnu výšku a vo svojej jednoduchosti disponujú neobyčajnou silou. Steinbeck sa zmocňuje ich života dravo a v nahej podobe. Pozoruje a skúma nevšed

Zajtra má v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava premiéru hra Johna Steinbecka O myšiach a ľuďoch. Na snímke Peter Trník (George) a Milan Bahul (Lennie).


nosť ľudí, ktorých obmýva prúd života ako skaly, stojace v jeho strede nepohnute a dokonale svojbytne, aj keď je ich život tragický. Taký je aj Lennie, hrdina novely O myšiach a ľuďoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lennie je slabší duchom a v spoločnosti založenej na boji jednotlivca o úspech nemá veľa šancí. Ani vtedy, keď sa o neho so všetkou láskavosťou stará George a snaží sa zahladzovať každý problém, ktorý jeho priateľ s dušou dieťaťa a silou obra spôsobí. Hladkať myši či psie šteniatka a zlomiť im pritom väzy nie je až taký problém. No zlomiť väzy neveste svojho zamestnávateľa, to sa už ututlať nedá. A tak je George napokon nútený Lennieho naposledy ochrániť pred klietkou pre bláznov alebo lynčovaním jediným výstrelom z pištole. Ten zároveň ukončí aj ich spoločný sen o vlastnej malej farme, o malom raji, ktorý ich urobí šťastnými.

SkryťVypnúť reklamu

Steinbeckova dráma o zápase so zúfalstvom, ktorému sa George a Lennie pokúšajú dôstojne čeliť, má v sebe aj dnes univerzálne posolstvo. Je ním téma osamelosti, hľadania domova, túžby po hlbokom, dôvernom vzťahu, potreby priateľstva, zodpovednosti za druhého. Je ním aj právo každého jednotlivca na slobodu a šťastný život.

"Túto knižku som čítal, keď som mal štrnásť rokov a príbeh o ľuďoch, ktorí sú si navzájom súdení a spolu sú aj odsúdení, ma veľmi zasiahol," hovorí dramaturg Martin Porubjak. Režisér Karol Spišák dodáva: "Vždy som chcel na javisko priniesť veľký príbeh obyčajných ľudí." Tak sa tento príbeh dostáva do Činohry SND na scénu Divadla Pavla Országha Hviezdoslava.

Režisér chcel hrou zároveň otvoriť našim divákom dvere k poznaniu, že americká kultúra je aj takáto, že nevyrába len "brak typu McDonalds a reality šou", že má aj významných a skvelých autorov ako Hemingway, Faulkner, Sallinger, Saroyan a, samozrejme, Steinbeck.

SkryťVypnúť reklamu

"Za túto postavu som veľmi vďačný, lebo mám možnosť odkryť aj tie stránky svojej povahy, ktoré som zatiaľ na scéne príležitosť odkryť nemal," hovorí predstaviteľ Lennieho Milan Bahul. K dvom alternujúcim predstaviteľom Georgea - Ondrejovi Kovaľovi a Petrovi Trníkovi dodáva, že majú rozdielne povahy, a teda aj rozdielny spôsob podania. Preto s každým z nich vlastne hrá iné predstavenie. "Veľmi silno si uvedomujem hlavne vekový rozdiel s Ondrom - asi dvadsať rokov. On je živší, ja zádumčivejší," hodnotí rozdiel Peter Trník.

Príbeh O myšiach a ľuďoch plynie pozvoľným tempom aj napriek tomu, že preklad Zory a Martina Bútorovcov po dramaturgickej úprave vynecháva mnoho zo Steinbeckovej popisnosti či archaickosti a ponecháva len toľko argotu, koľko je pre diváka zrozumiteľné. Pomalšie, lyrickejšie tempo, ktoré inscenácii pristane, zvýrazňuje aj hudba členov Traditional clubu hrajúcich priamo na scéne. S nimi sa americký Steinbeckov sen o múdrosti, súcitnosti a šľachetnosti sníva krajšie. Až napokon divák podľa autorových slov vášnivo verí v schopnosť človeka zlepšovať sa.

SkryťVypnúť reklamu

John Ernest Steinbeck (1902 - 1968) študoval na univerzite v Stanforde. Skúšal sa v New Yorku uchytiť ako novinár a spisovateľ. Vystriedal rôzne zamestnania, skúsenosti s ťažkou manuálnou prácou potom využil vo svojich neskorších sociálno-kritických románoch.

Kariéru začal románom Kalich zlata (1929), nasledovala zbierka poviedok Nebeské pastviny, romány Neznámemu Bohu či Pod kalifornským slnkom. Novelu o tragédii námedzných poľnohospodárskych robotníkov O myšiach a ľuďoch (1937) sám zdramatizoval. Najvýznamnejším Steinbeckovým dielom je však otrasná sága o kalifornských bezzemkoch, ktorí v čase veľkej hospodárskej krízy stratili domov a putovali z Oklahomy do Kalifornie Ovocie hnevu (1939). Steinbeck bol počas druhej svetovej vojny vojenským dopisovateľom. Z ďalších románov spomeňme aspoň Túlavý autobus, Perlu, Na východ od raja, Zima našej nespokojnosti.

John Steinbeck získal v roku 1962 Nobelovu cenu za literatúru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 799
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 660
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 441
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 726
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 647
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 299
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 556
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu