Staršia pani, ktorá býva v škatuľovom "šapitó" obložená množstvom igelitových tašiek, sa napriek zime z Jaskového radu sťahovať nechce. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Staršia pani, ktorá býva v škatuľovom "šapitó" obložená množstvom igelitových tašiek, sa presťahovala na Jaskový rad. Tu už "býva" skoro pol roka.
Predtým sa zložila na Žabotovej ulici v blízkosti tenisových kurtov. Medzitým však opäť prišla zima a pred snehom a dažďom ju chráni len dáždnik. Ráno si zvykne čítať noviny a počas dňa sa pri nej občas pristavujú ľudia, ktorí sa jej snažia dohovoriť, aby svoj "letný domček" vymenila za pobyt v interiéri.
"V spolupráci s magistrátom sme jej ponúkali ubytovanie v zariadení Fortuna. Mala tam mať samostatnú izbu. Pomoc však odmietla," odpovedala na otázku, ako sa snažili riešiť situáciu tejto panej, hovorkyňa mestskej časti Nové Mesto Valéria Reháčková. Dodala, že územie, kde teraz pani žije, patrí Železniciam SR. "Oslovili sme ich, aby situáciu riešili."
"O tejto panej vieme, situáciu sme minulý týždeň riešili dohovorom za asistencie železničnej polície. Podpísala papier, podľa ktorého sa do pondelka 21. novembra mala z miesta "vysťahovať". Nestalo sa tak. Situáciu budeme riešiť ďalej aj s inými zainteresovanými stranami, je to skôr sociálny problém," povedala hovorkyňa železníc Nela Blašková.
Žena je bratislavskou raritou - bola už zabarikádovaná na Šafárikovom námestí, potom sa presťahovala priamo pred budovu ministerstva spravodlivosti, jeden čas sídlila na zastávke na Staromestskej ulici či na hlavnej stanici. Tvrdí, že v Rači ju pripravili o rodinný dom. Dva roky odmieta akékoľvek sociálne zariadenie a pomoc.
Na zimu sa nesťažuje, bojí sa len zlodejov. "Ukradli mi sedem skladacích dáždnikov. Mala som ich v taške pre istotu viac, keby sa jeden zlomil, aby som neostala bez dáždnika," povedala. "Ukradli mi aj mobil, ktorý bol zabalený v peknom svetri, aj drahý príčesok," dodala. Pomoc neočakáva od nikoho. Tvrdí, že sa čoskoro niekam odsťahuje. Napriek tomu, že peniaze, ktoré si vraj vybrala z banky, jej ukradli alebo zhoreli pri požiari.
(japa)