O hlas voličov sa uchádza desať kandidátov na župana, 383 kandidátov na poslancov za politické strany a 22 nezávislých. Predvolebná kampaň sa o polnoci skončila, 48 hodín pred voľbami platí moratórium.
Ešte začiatkom roka to vyzeralo tak, že voľby v Bratislavskom kraji vôbec nemusia byť. Mesto a mestské časti totiž rozbehli kampaň za samostatnú Bratislavu v hraniciach kraja. To mohlo znamenať zrušenie úradu samosprávneho kraja a regionálneho zastupiteľstva - tieto funkcie by plnil magistrát a mestské zastupiteľstvo.
Bratislavský kraj dnes tvoria okrem hlavného mesta aj okresy Malacky, Pezinok a Senec. Tieto okresy boli proti pričleneniu do Trnavského kraja. So zrušením svojho úradu nesúhlasil župan Ľubo Roman.
Príčinou nespokojnosti mesta boli peniaze a kompetencie. Mestu a mestským častiam sa nepáči, že o údržbu ciest na území mesta, ktoré využívajú obyvatelia celého kraja, a nielen oni, sa stará mestská samospráva. "Zákony hlavné mesto odsúdili na vzájomnú dohodu s krajom," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Zmeniť zákon o Bratislave z roku 1990 sa pokúšali všetci doterajší primátori. Dva predchádzajúce pokusy stroskotali na nedohode mesta a jeho častí. Tentoraz sa tieto strany dohodli na spoločnom postupe, ale iniciatíva skončila v marci na nepodpore parlamentu. "Snahy o nový zákon o Bratislave sa tým nekončia," oznámil primátor Andrej Ďurkovský. Regionálne voľby však budú v Bratislave po starom.
Županom sa stane ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ak v prvom kole nezíska ani jeden z kandidátov dostatočný počet hlasov, rozhodne sa v druhom kole. To bude 10. decembra a za župana bude zvolený ten z dvoch postupujúcich kandidátov, ktorý získal najväčší počet hlasov.
Čo sa týka poslancov, mená zvolených sa oznámia po sčítaní hlasov. Za poslancov budú zvolení tí kandidáti, ktorí získajú najväčší počet hlasov. Ak dvaja alebo viacerí kandidáti jednej strany získajú rovnaký počet hlasov vo volebnom obvode, rozhodne poradie na kandidátke. V prípade, že majú inú politickú príslušnosť alebo sú nezávislí, rozhodne žreb. (lin)
Čo si treba zapamätať pri voľbách
- volebné miestnosti budú otvorené v sobotu od 7. do 22. hodiny
- hlasovať môže každý občan, ktorý už mal 18 rokov, a cudzinec, ak má trvalý pobyt v obci a 18 rokov
- hlasovať sa dá len v mieste trvalého bydliska
- treba si priniesť občiansky preukaz, cudzinci pas
- volič dostane dva hlasovacie lístky a prázdnu obálku
- jeden lístok bude obsahovať mená kandidátov na župana, tu treba zakrúžkovať jedno meno
- na druhom lístku budú mená kandidátov na poslancov, tu možno zakrúžkovať maximálne toľkých, koľko sa volí v príslušnom volebnom obvode (počet bude napísaný na lístku)
- v obvode Bratislava I sa budú voliť štyria poslanci, v obvode Bratislava II deväť, obvode Bratislava III to bude päť poslancov, v Bratislave IV osem a v Bratislave V desať poslancov
- vyplnené lístky treba dať do spoločnej obálky a vhodiť do urny
Anketa
Pôjdete v sobotu voliť?
Pýtali sme sa v uliciach Bratislavy
Ivana, 21 rokov, študentka: "Ešte nie som rozhodnutá. Neviem, či sa niečo zmení, keď pôjdem voliť. Ani neviem, prečo tí ľudia vlastne kandidujú."
Ružena, 65 rokov, vrchná sestra: "Určite. Pôjdem a prispejem svojím hlasom. Mám už vybraného kandidáta."
Rafael, 30 rokov, predajca pouličného časopisu: "Ja im nedôverujem. Nerobia to, čo by mali. Len blufujú. Mohli by napríklad viac myslieť na ľudí bez domova, zariadiť im väčšiu nocľaháreň, ale nerobia nič."
Saša, 20 rokov, študentka: "Nie. Čo ja viem prečo? Viem, že regionálni politici môžu pre mňa spraviť viac ako vo veľkej politike, ale neoslovil ma žiaden z kandidátov. Len sľubujú. Nepresvedčili ma. Všetci majú skoro rovnaký program."
Tibor, 23 rokov, elektrikár: "Ak budem mať čas."
Matej, 67 rokov, dôchodca: "Nepôjdem! Načo sú vlastne voľby do územných celkov? Ja by som tie VÚC zrušil." (dot)
Z koho si vybrať?
O hlasy voličov sa uchádza desať kandidátov na župana:
- Vladimír Bajan (nezávislý s podporou Smer-KDH-SF-HZD),
- Ján Cuper (HZDS-PSNS-ZSNS),
- David Dvořák (Občianski liberáli),
- Rudolf Martančík (Úsvit),
- Viliam Mokráň (Kresťanská ľudová strana),
- Karol Ondriaš (KSS),
- Ľubo Roman (SDKÚ-SMK-DS-ANO-SZS),
- Ivan Švejna (Vpred),
- Peter Tatár (OKS),
- Andrej Trnovec (SĽS).