. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Palackého ulica
Ulica v meste Františka Jozefa spája Promenádu (Hviezdoslavovo námestie), respektíve Mostovú ulicu s Ružovou (Jesenského) ulicou. Vyúsťuje do nej Kúpeľná ulica. Kedysi nazývali Poľovníckym radom nielen túto ulicu, ale aj časť paralelného Grösslingu od Kúpeľnej po Barossovu (Štúrovu) ulicu; úsek Poľovníckeho radu, ktorý siaha od Kúpeľnej po Ružovú ulicu, nazývali zas Ružovou ulicou. Toto pomenovanie zrušila mestská rada 28. júla 1879. Časť Poľovníckeho radu medzi Kúpeľnou a Mostovou ulicou nazývali v roku 1781 aj Neustift hinter den Notredamen (Nové sídlisko za Notre Dame), ako to vyplýva z Korabinského diela.
Ulica zrejme dostala meno podľa mestských poľovníkov, ktorí sa tu zdržiavali. Mestských horárov prvýkrát nazývajú poľovníkmi v roku 1640. V našom meste odnepamäti hrali značnú úlohu poľovačky, obchod s divinou aj dary vo forme diviny.
Severnú stranu ulice uzatvára južná časť Kláštora Notre Dame a juhovýchodné krídla dvoch chlapčenských a jednej dievčenskej rímskokatolíckej školy. Na južnej strane ulice, na rohu Poľovníckeho radu a Kúpeľnej ulice, stojí veľký dom grófa Amadého.
Pohľad na tento dom vyvoláva v nás živé spomienky na prešporského rodáka, dvorného hudobníka a skladateľa grófa Amadého, ktorému nesmrteľný Liszt vďačil za svoje hudobné vzdelanie. Na Poľovníckom rade sa nachádza aj Pohrebný spolok lodníkov a kancelária Nemocenskej pokladnice čašníkov a markérov, založenej v roku 1893.
(Nabudúce Grösslingová ulica.)
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Mesto Františka Jozefa. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli. Tento rok knihu vydal Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT v preklade Magdy Takáčovej.