Spisovateľ Thomas Bernhard na fotografii Andreja Reisera.
u toho, čo sa z tejto časti jeho diela oplatí vidieť.
Pózujúci extroverti
Portréty osobností, ktoré v roku 1987 vypustil do sveta nemecký fotograf slovenského pôvodu Andrej Reiser, ho doslova obleteli. Dürrenmatt, Menuhin, Grass, Tarkowskij, Simenon, Sinjawski, Brandauer či Ľubimov, známi svojou osobitou vnútornou i vizuálnou charizmou, sa vďaka vynikajúcim portrétom stali ikonou - samých seba. Reiser dokázal umocniť ich osobnosť vcelku jednoduchými prostriedkami, ktoré sa však podpísali pod neobyčajne silný výraz - biele pozadie, čierne orámovanie, čitateľnosť a pregnantná forma.
Fotograf s umeleckým citom vizualizoval známosť a publicitu "fotomodelov", extravertov navyknutých pózovať. To všetko cez senzibilnú, plastickú optiku zachyteného "prirodzeného" okamihu, ktorý v portrétnej fotografii vôbec nie je ľahké navodiť. Je to vlastne tak trochu zázrak premeniť sebaprezentáciu známej osobnosti na umenie nabité identifikačnou, symbolickou výpoveďou.
Peterburg chytá za srdce
Reiser zachytil atmosféru umierajúceho Leningradu a rodiaceho sa Sankt Peterburgu v lete roku 1990 na päťdesiatich pôsobivých čiernobielych snímkach. Fantastické momentky posledných dní Leningradu, prelomového obdobia nielen mesta, ale aj celej krajiny, sú plné pitoreskných výjavov. Na Reiserových záberoch je najčarovnejší kontrast "holej reality" a zmysel pre dramatickosť, takú vlastnú ruskej duši. Na niektorých záberoch pôsobí až ako groteska, na iných chytá za srdce.
Fotografická prechádzka mestom, ktoré svoje meno zmenilo už štvrtýkrát - St. Petersburg - Petrograd - Leningrad - St. Peterburg určite nie je nudná. Ulicou kráča sprievod vyznávačov Hare Krišnu, na námestiach ožívajú pravoslávne chrámy, robotníci opäť vztyčujúci na kostoly kríže, mesto ožíva za polárnej noci, barová tanečnica Vladyk Monroe pózuje s Gorbačovovým portrétom pred freskou Lenina. Dráma aj šeď života, zveličená poézia dneška aj osamelá pieseň minulosti, to všetko je Reiserov Leningrad.
Výber z Reiserových prác vystaví Galéria mesta Bratislavy vďaka spolupráci na 6. ročníku projektu Henkel Slovensko Slovensku. Spoločný projekt od roku 1999 prináša tvorbu umelcov svetového mena so slovenskými koreňmi, do Bratislavy už priniesol diela kráľa popartu Andyho Warhola, slovenského fotografa Beatles Deža Hoffmanna, maľby a kresby Kolomana Sokola či sklenené objekty sochára Jána Zoričáka. Projekt v roku 2002 prispel k otvoreniu stálej expozície Arthura Fleischmanna v rámci Mestského múzea na Bielej ulici.Andrej Reiser sa narodil roku 1949 v Žiline. Po roku 1968 vycestovala rodina Reiserovcov do Spolkovej republiky Nemecko, kde Andrej Reiser študoval fotografiu na prestížnej škole dizajnu v Essene u profesorov Otta Steinerta a Williho Fleckhausa. Reiserove fotografie boli publikované v mnohých renomovaných časopisoch ako GEO, Stern, Der Spiegel, Fortune, Epoca. V rokoch 1987 až 1991 pracoval v Rusku ako korešpondent pre časopis GEO.
Od roku 1987 vydával súbory fotoportrétov významných osobností kultúrneho života z celého sveta, mnohé z nich získali významné ocenenia. V roku 1983 založil Andrej Reiser v Hamburgu fotoagentúru Bilderberg, ktorá je jedným z najznámejších zoskupení najlepších nemeckých i zahraničných fotožurnalistov v Európe. Nafotografoval aj ďalšie súbory, z ktorých najznámejší s názvom Domenica zachytáva prostredie hamburskej štvrte lásky. Posledných desať rokov je predsedom medzinárodnej poroty prestížnej súťaže Czech Press Photo.
Výstava Fotograf Andrej Reiser - prvýkrát na Slovensku, ktorá má dnes vernisáž v GMB Pálffyho paláci na Panskej 19, potrvá do 8. januára.