m prvého ročníka projektu obnoviť a vrátiť kedysi multikultúrnemu mestu ducha tolerancie, otvorenosti a vzájomného rešpektu. "Nápad vznikol spontánne. Radi by sme ukázali, akí ľudia tu s nami žijú, lebo niekedy zabúdame, že sme rôzni," povedala organizátorka Eva Brandtnerová. Podľa nej pod vplyvom udalostí posledných dní, hlavne vraždy mladého študenta na petržalskom nábreží, festival dostáva ešte naliehavejší význam.
Prvý multikultúrny deň v A4 - nultom priestore tematicky predstavil tradičnú slovenskú kultúru a jej zvyky. Okrem folklórnej tancovačky, spojenej s výučbou prvkov tradičného tanca, kde sa ľudia učili cifrovať a vábiť, tu mohli návštevníci ochutnať aj typické slovenské jedlá. Keramické remeselné výrobky z vlastnej dielne pri vchode do sály predával ľudový majster Ivan Ganev Ivanov. Do Československa sa priženil pred 22 rokmi z Bulharska. "Privítal by som konkurenciu, nemusel by som potom predávať za polovičnú cenu," posťažoval sa na nezáujem o tradičné umenie. To sa dnes totiž podľa neho nedá robiť z iného dôvodu ako z lásky. "Inakšiu radosť nemám," tvrdí. Jedinou vecou, ktorá ho trápi, je to, že svoje vedomosti nemá komu odovzdať. "Radšej ako píšťalku alebo ručne vyrobené korálky si ľudia kúpia dve pivá alebo niečo iné do žalúdka," myslí si. Okrem výroby vtáčikov-píšťaliek, ktoré po naliatí tekutiny do hrdielka vydávajú zvuk pripomínajúci spev vtákov, sám robí aj okaríny, zvončeky a miniatúry. Keramiku si potom vypaľuje vo vlastnoručne vyrobenej peci.
Súčasťou programu festivalu bolo tiež premietanie slovenských filmov ako Zbojník Jurko, Pacho hybský zbojník a Vtáčkovia, siroty a blázni. Organizátori uvažujú, že druhý ročník, ak to bude možné, sa bude odohrávať aj pod holým nebom a chceli by ho venovať téme "travesty". (dot)