ou spokojní, ale funkcia záhradníčky sa za tých pár mesiacov nestihla presadiť v povedomí verejnosti," zhodnotila Ľubica Trubíniová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.
Zriadenie funkcie vzišlo podľa primátora Andreja Ďurkovského od mimovládnych organizácií. "Investori dostávajú povolenie na výstavbu často na úkor zelene," povedala Trubíniová. Záhradníčka má tri hlavné úlohy. Prvou je súpis zelene spolu s miestami na výsadbu novej. Ďalej má dbať o to, aby investori, ktorí pri stavbe odstránia zeleň, na vlastné náklady vysadili náhradnú. Z tohto dôvodu má záhradníčka spolupracovať s budúcim mestským architektom, zatiaľ sa však nevie, kedy bude vo funkcii.
Treťou úlohou záhradníčky je ošetrovanie existujúcej zelene.
Treba vypracovať jednotný systém starostlivosti v spolupráci s mestskými časťami. V novele štatútu mesta totiž robia najväčšiu časť práce mestské časti, mesto má skôr koordinačnú funkciu.
Po nástupe do funkcie musela záhradníčka najprv preskúmať starostlivosť o zeleň v Bratislave, čo je podľa Trubíniovej zložité. Plochy zelene spravujú viaceré subjekty, ktoré majú často zmätok v tom, čo vlastne majú na starosti. "Dokonca ani na magistráte si neboli vždy istí, ktorá zeleň komu patrí," povedala Trubíniová. Ochranári podľa nej ocenili myšlienku urobiť podrobný register zelene. "Očakávame od záhradníčky aj ďalšiu osobnú iniciatívu," dodala Trubíniová. Mohla by sa napríklad zasadiť za to, aby v novom územnom pláne, ktorý sa má schvaľovať na jar, boli nedotknuteľné plochy zelene.
Podľa záhradníčky je stav zelene v meste neuspokojivý, hoci v rozlohe na obyvateľa nie najhorší. "Je to asi 100 metrov štvorcových na jedného obyvateľa, pričom ideálny stav je okolo 75 metrov štvorcových," povedala Galčíková. Za problematickú označila záhradníčka prícestnú zeleň, ktorá je vizitkou každého mesta. "Tento rok sa už zlepšila starostlivosť o zeleň v centre," povedala Chudinová, čo podľa nej podmienil aj zvýšený počet turistov.
Podľa mesta mala záhradníčka aj kontakt s občanmi. "Viacerí sa na ňu obracali s upozorneniami na stav zelene - výskyt suchých stromov, ošetrovanie stromov, nepokosené plochy, kvetináče, neporiadok," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Konkrétne to bola napríklad pripomienka obyvateľky z Dvorov ohľadom zlého stavu zelene pri železnici pod štvorprúdovkou. "Ide o ochranné pásmo železnice, zeleň sa dá vysadiť iba po okrajoch," povedala Chudinová. Ľudia z Gajovej ulice sa sťažovali na orez stromov a chceli vedieť, či sa robí v súlade s predpismi, ďalšia pripomienka bola o neudržiavaných plochách na Poštovej ulici. Záhradníčka podľa Chudinovej upozorňovala správcovské subjekty na nedostatky, o ktorých sa dopočula od občanov. Príkladom sú vnútroblokové priestory na Karadžičovej - Justičnej ulici či neupravené kvetináče na Námestí SNP.