V pondelok prišli na neobrábanú časť Sysľovských polí poľnohospodárske stroje a pozemok rozorali. Podľa ochranárov sa zničilo posledné útočisko dropa fúzatého na Slovensku, polícia síce na miesto prišla, zasiahnuť však už nemohla. FOTO - SPOLOČNOSŤ PRE OCHRANU VTÁCTVA |
Spor v Rusovciach o vyhlásenie rozšírenia chráneného vtáčieho územia, kde mestská časť plánuje stavať golfové ihrisko, sa vyostruje. V pondelok prišli na neobrábanú časť Sysľovských polí poľnohospodárske stroje a pozemok rozorali. Podľa ochranárov došlo k zničeniu jediného a posledného útočiska dropa fúzatého na Slovensku.
"Bolo narušené územie asi na ploche 75 hektárov. Ide práve o najcitlivejšiu oblasť, kde drop veľký zvykne hniezdiť. Nedošlo však našťastie k zničeniu hniezd, mláďatá sú už vyvedené, pretože teraz nie je sezóna," povedal Andrej Popovič z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.
Pozemky Sysľovských polí obhospodaruje Poľnohospodárske družstvo Dunaj, ktoré má však zmluvu so Štátnou ochranou prírody. Jej základom je dohoda, že za poplatok pôdu na tomto pozemku družstvo nebude obrábať. Poľnohospodári však túto zmluvu vypovedali.
Pondelkový zásah sa podľa svedkov vykonal za účasti agronóma, zamestnanca družstva, údajne na pokyn predsedu Zdenka Nagya, ktorý však je na dovolenke. Vyjadrenie jeho zástupcu sa redakcii nepodarilo získať.
Územie Sysľovských polí sa rozdeľovalo na časť obrábanú a neobrábanú, ktorá sa ponechávala ležať úhorom. "Tu je ich útočisko a hniezdisko. V rozoraných častiach si zvykne hľadať potravu," tvrdí Popovič. Tým, že stroje územie rozorali, bude trvať roky, kým na mieste vyrastie vhodný porast na hniezdenie.
Popovič nevylúčil, že vták sa už na územie Sysľovských polí nevráti. "Bol zvyknutý na túto oblasť. Je možné, že teraz si bude hľadať vhodné hniezdiská v blízkom okolí na rakúskej alebo maďarskej strane," povedal.
Sysľovské polia sú poľnohospodárskou agrárnou hranicou, dotknuté pole sa neobrábalo z dôvodu nadnárodného záujmu rozšíriť oblasť chráneného vtáčieho územia už šesť rokov. "Dovtedy, kým sa vec neprerokuje v Bruseli, tam poľnohospodári nemali čo robiť," myslí si Popovič.
Na miesto v pondelok prišla aj Slovenská inšpekcia životného prostredia a na obhliadke boli aj zástupcovia obvodného úradu životného prostredia. Úrad Poľnohospodárskemu družstvu Dunaj súčasne doručil upozornenie a výzvu na okamžité zastavenie prác, ktorú však jeho zamestnanci nerešpektovali.
Dnes ráno úrad družstvu doručil rozhodnutie o okamžitom zastavení prác. Zásahu na poli už ani polícia, ani zástupcovia obvodného úradu nedokázali zabrániť. "Poľnohospodári celý pozemok poorali," potvrdila Alena Mišovichová z Obvodného úradu životného prostredia.
Starosta Rusoviec Dušan Antoš bol včera služobne mimo úrad, jeho zástupca na miestnom úrade nebol k dispozícii.
Družstvo aj obec si však vedia predstaviť, že by drop fúzatý mohol v susedstve golfového areálu aj naďalej hniezdiť, podobne ako je tomu podľa nich na Táloch, kde v pásme hygienickej ochrany vodného zdroja a súčasne v ochrannom pásme národného parku Nízke Tatry podobné športovisko vybudovali.
Na celý neoprávnený zásah upozornili ochranárov v pondelok popoludní rakúski členovia ochranárskeho združenia, ktorí na susediacom chránenom území z rakúskej strany robili každodennú obhliadku.
Drop fúzatý
je najväčší stredoeurópsky vták. Samec meria asi 102 cm, samica je menšia. Vzhľadom dropy pripomínajú veľké morky. Sú to mohutné vtáky so silnými nohami a s pomerne krátkymi prstami. Na chrbte má drop hrdzavohnedé perie s jemným čiernym priečnym vlnkovaním. Je veľmi plachý, blízkosť človeka neakceptuje a nevie sa prispôsobiť tak ako iné druhy živočíchov.
Sysľovské polia
Polia neďaleko Rusoviec sú územím európskeho významu. Na Slovensku sú posledným útočiskom dropa veľkého. Rozkladajú sa približne na 1700 hektároch, lokalita je už okresaná diaľnicou, no pre dropy je stále vhodným miestom pobytu.
V najcennejšej časti územia - v približne stohektárovom štvorci - sa však plánuje budovanie rozľahlého osemnásťjamkového golfového ihriska. Sysľovské polia nadväzujú na chránené územia v Maďarsku a Rakúsku, takže narušenie výskytu u nás by mohlo mať dosah aj na populáciu dropa na cudzích územiach. (dot)