Štúrovo námestie, vpravo stanica propelera. FOTO - ARCHÍV MESTA BRATISLAVY
Korunovačné námestie (dnes Námestie Ľ. Štúra) obkolesujú z troch strán honosné budovy. Na severe je to tereziánska sýpka a veľké domy Mostovej ulice. Na západe monumentálny Esterházyho, dnes Dessewffyho palác a v jeho bezprostrednom susedstve Esterházyho veľký nájomný dom, ktorého prízemie zaberá jedna z najobľúbenejších prešporských kaviarní - podnik bratov Berlinovcov.
Juhozápadný roh námestia uzatvára východné krídlo veľkých Vodných kasární s dunajským vodočetom. Východnú stranu lemuje veľký trojposchodový nájomný dom rodiny Lanfranconi, ktorý v roku 1880 postavil Ignác Feigler. Južná strana námestia je otvorená k Dunaju a ponúka úchvatný pohľad na mohutnú rieku a sad na náprotivnom brehu. Na tejto strane za balustrádou zdobí námestie trávnik a kvetinové záhony, lavičky lákajú zaľúbencov, aby si sadli a obdivovali nádhernú sochu.
Čo tu stálo predtým
Všetky tieto stavebné diela vznikli od sedemdesiatych rokov 19. storočia. Na mieste dnešného Dessewffyho a Esterházyho paláca stáli predtým panské sýpky. Na mieste Lanfranconiho domu stála tmavá starobylá, nízka, do zeme vrastená budova c. k. Soľného úradu. Je zaznačená ešte aj na Halácsyho mape. Ešte dávnejšie, v 18. storočí, stál tam Sperlov a neskoršie Guggenbergerov dom a pred ním, smerom k dnešnému Korunovačnému námestiu, sa od Grösslingovej ulice až po nábrežie rozkladala záhrada.
Konská železnica
Spomeňme ešte, že po Korunovačnom námestí viedli koľajnice dnes už zrušenej konskej železnice do priestoru pri hoteli Berlinovcov. V tomto priestore, vo dvore Palugyayovho hotela, bola prešporská stanica železnice, vidieť to aj na Halácsyho mape z rokov 1849 - 1850.
Propeler
Napokon na Korunovačnom námestí je prístav propelera, ktorý premáva na druhý breh do Petržalky. Prevádzkuje ho súkromná lodná spoločnosť, ktorú založil miestny živnostník Henrich Hörnes. Spoločnosť vznikla pri otvorení stabilného mosta.
Spočiatku obstarávali prepravu cez rieku dva malé parníčky Friedrich a Izabela. Neskoršie k nim pribudol impozantnejší propeler Pozsony, lebo záujem obyvateľstva o plavbu sa ustavične zvyšuje. Preprava medzi dvoma brehmi sa každý deň (s výnimkou zimných a neskorých jesenných mesiacov) začína na jar ráno o siedmej a trvá do siedmej večer, v lete chodí propeler od šiestej ráno do desiatej večer.
(Nabudúce Palackého ulica.)
Úryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Mesto Františka Jozefa. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli. Tento rok knihu vydal Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT v preklade Magdy Takáčovej.