Záber zo skúšky satirického tanečného predstavenia Baroque Testo v Astorke. FOTO PRE SME - MIRIAM KOVALČÍKOVÁ |
"Vychádzali sme zo skúseností, z toho, čo sa tu v politicko-spoločenskom živote momentálne deje. Zvolili sme si túto kultúrnu formu reakcie," hovorí jeden z tvorcov predstavenia Ján Gonščák.
Baroque Testo znamená v preklade svedok baroka. "Vychádzali sme z hudby Vladimíra Godára, ktorý vo svojej tvorbe využíva princíp historizmu. Preto sme začali hľadať prepojenie medzi súčasným tancom a historickými koreňmi," hovorí Gonščák.
V krinolínach a upätých odevoch typických pre baroko však herci tanečníci nebudú. "Kostýmy sú barokovo-punkové, nonšalantné a uvoľnené. Naša kostymérka sa inšpirovala módou Viviane Westwoodovej, ktorá spája historické kostýmy so súčasnými doplnkami životného štýlu. Barokovej košeli v našom predstavení napríklad chýba zadná časť, veľmi zvláštne je urobené spodná bielizeň aj korzety," hovorí Gončšák.
V krinolíne so zložitou podpornou štruktúrou sa jediná žena na scéne ukáže iba na hostine. Nedá sa v nej totiž veľmi tancovať. Na konci predstavenia tancujú herci len v spodnej bielizni, keďže je im vraj v kostýmoch už teplo.
Napoly tanečné, napoly divadelné predstavenie spája víziu raja - krásy, dobra, múdrosti a spravodlivosti s apokalypsou, posledným súdom a peklom. V predstavení nie je hovorené slovo, je to čistý tanec. Za chrbtom hercov bude prebiehať multimediálna projekcia, ktorá mieša výtvarné barokové obrazy s reálnym dianím na scéne.
"Má to obrovský happy end o tom, že elitná skupina môže existovať aj iným spôsobom ako dravosťou a ziskuchtivosťou. Myslím, že aj na Slovensku určite príde obdobie, keď ľudia začnú život žiť a začnú si vážiť iné hodnoty ako momentálne trendy," hovorí Gonščák.
Tanečno-divadelné predstavenie Baroque Testo je dielom kolektívu autorov - Stanislavy Vlčekovej, Daniela Račeka, Tomáša Danielisa, Jána Gonščáka, Kataríny Kovalčíkovej a Zdena Hlinku. Premiéra v Astorke bude 28. novembra.