SME

Donnerova kaplnka sv. Jána Almužníka je obnovená

Kaplnka sv. Jána Almužníka bola dokončená v roku 1732. Patrí k najvýznamnejším stavbám barokovej architektúry na Slovensku. Je postavená v duchu viedenského barokového klasicizmu a aj za hranicami našej krajiny je považovaná za jednu z najkvalitnejších .

Kaplnka sv. Jána Almužníka vľavo od hlavného oltára Dómu sv. Martina bola dokončená v roku 1732 a patrí k najvýznamnejším stavbám barokovej architektúry na Slovensku.


Kaplnka sv. Jána Almužníka bola dokončená v roku 1732. Patrí k najvýznamnejším stavbám barokovej architektúry na Slovensku. Je postavená v duchu viedenského barokového klasicizmu a aj za hranicami našej krajiny je považovaná za jednu z najkvalitnejších barokových realizácií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Imrich Eszterházy zveril výzdobu kaplnky jedinečnému majstrovi sochárskeho umenia 18. storočia v nemeckom prostredí - Georgovi Raphaelovi Donnerovi (1693 - 1741) z Viedne.

Obnovovaná bola viackrát, čo dokazujú nápisy na kartuši alebo na klenbe kaplnky - v rokoch 1876, 1875, 1902 a v rámci komplexnej obnovy Dómu v 70. rokoch minulého storočia. Súčasnú obnovu a reštaurátorský výskum realizovali akademický sochár Ľubomír Sabo a akademický maliar Miroslav Šurin s použitím podkladov vypracovaných združením pre obnovu a reštaurovanie pamiatok Villard v roku 2003.

SkryťVypnúť reklamu

Vstupný portál kaplnky

Kaplnka, ktorá sa nachádza vľavo od hlavného oltára Dómu, hneď zaujme honosným vstupným portálom, koncipovaným ako slávnostná brána. Je lemovaný modrou drapériou s bohatými záhybmi, pozlátenými strapcami a zlátenými ornamentmi, ktorá napodobuje brokát. Drapériu roztvárajú anjeli putti.

Portál je tak majstrovsky vytvorený technikou štukolustro, že nevidno rozhranie medzi skutočným červeným mramorom (schody, postamenty a pravá voluta) a jeho napodobeninou (vyššie časti portálu). To sa týka aj anjelikov putti, ktorí sú vytvorení z napodobeniny bieleho mramoru.

Kaplnku oddeľuje od lode kostola bohato tvarovaná mreža z kovaného železa a bronzu.

Reštaurovanie

Vykonávalo sa konzerváciou a rekonštrukciou - doplnením a domodelovaním poškodených detailov, špárovaním spojov a odstránením nevhodných tmelov a nepôvodných vrstiev. Anjeli mali praskliny, prelomené krídla a chodidlá, chýbali im prsty na rukách a nohách. Mreža, ktorej krídla sa uvoľnili z rámu a trením poškodzovali podlahu, bola stabilizovaná, obnovená bola pôvodná povrchová úprava a patina, taktiež boli doplnené poškodené a chýbajúce detaily.

SkryťVypnúť reklamu

foto sme - miroslava cibulková

Stranu pripravila

MILADA ČECHOVÁ

Podnet na prístavbu kaplnky sv. Jána Almužníka k Dómu

sv. Martina dal Imrich Eszterházy, keď bol v rokoch 1725 - 1745 ostrihomským arcibiskupom a prímasom Uhorska.

Postavili ju v rokoch 1729 - 1732 na mieste bývalej gotickej sakristie ako mauzóleum alexandrijského patriarchu sv. Jána

Almužníka, ktorý bol

Eszterházyho životným vzorom. Pod kaplnkou bola vybudovaná krypta, do ktorej bol Eszterházy po smrti v roku 1745 pochovaný.

Baldachýnový oltár

Kompozičným ťažiskom kaplnky je baldachýnový oltár, na ktorom je umiestnený dvojitý sarkofág s ostatkami svätca. Vnútorná časť sarkofágu je strieborná, čiastočne presklená, vrchná je mriežkovaná, z kovaného železa.

Spod sarkofágu sa spúšťa drapéria, po stranách stoja elegantné figúry anjelov v ladných pózach. Tie dopĺňajú postavičky anjelikov nesúce atribúty svätca - biskupskú palicu a čiapku, anjelici pod baldachýnom nesú kráľovskú korunu.

SkryťVypnúť reklamu

Na oltár umiestnil Donner ešte sedem bronzových reliéfov, zobrazujúcich utrpenie Krista, avšak s porušenou postupnosťou.

Pri výzdobe kaplnky boli použité materiály ako mramor, sadra, štuka, pozlátený bronz, mosadz a železo.

Reštaurovanie

Rekonštrukciou boli v sadrovom materiáli doplnené rúška v rukách anjelov, jednému anjelovi bolo pripevnené odlomené krídlo a odlomený prst. Pätky a hlavice pilastrov taburnákula boli nanovo vymodelované zo štuky povrchovo upravenej imitáciou bronzu. Bol obnovený kríž s korpusom ukrižovaného Krista uchovávaný v kostole a nahradil sekundárny kríž, ktorý bol na oltári doteraz.

V rámci reštaurovania boli odstránené všetky nevhodné druhotné zásahy tak, aby sa výsledok maximálne priblížil autentickému výrazu diela.

Telo sv. Jána Almužníka bolo pôvodne pochované na Cypre v Amathone, do Bratislavy sa dostalo v roku 1526. Pozostatky svätca boli uložené najprv na Hrade, potom v roku 1530 v kláštore v Marianke, ale ešte v tom istom roku ich na príkaz Ferdinanda I. preniesli do pokladnice Dómu sv. Martina a v roku 1632 ich dal Peter Pázmány preložiť do presbytéria.

Ostatky bývali vystavené verejnej úcte raz do roka 12. novembra. V rokoch morovej epidémie 1678 - 1679 a 1712 - 1713 ich ako vzácnu protimorovú relikviu nosili na procesiách po meste.

Do samostatnej kaplnky, ktorú dal vybudovať Imrich Eszterházy, boli ostatky svätca prenesené 26. októbra 1732.

Baldachýnový oltár so sarkofágom sv. Jána Almužníka s priehľadom do kupoly kaplnky.


Anjelovi vľavo od oltára chýbalo rúško a prsty na ľavej ruke, anjel vpravo mal odlomené krídlo. Na snímke je detail anjelov z fotografie vľavo.


Reštaurátorské práce na sarkofágu svätca.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 219
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 233
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 050
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 076
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 773
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 182
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 604
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu