Ktoré ťažiskové projekty zahŕňa aktuálny ročník festivalu Melos-Étos?
"Osobnosťou tohtoročného festivalu bude slávny americký skladateľ Steve Reich. Na uvedení svojich diel v Bratislave sa osobne zúčastní. Slovenské premiéry jeho diel budú tvoriť dominantu festivalu. Aj napriek tomu, že dielo Steva Reicha je už najmenej dve desaťročia súčasťou dramaturgie významných medzinárodných festivalov, na Slovensku sa takmer nehrá. Preto si myslím, že bude pre slovenské publikum zážitkom vypočuť si výber toho najlepšieho z Reichovho diela naživo. Veľmi atraktívne bude vidieť na pódiu aj skladateľa osobne, keďže prisľúbil svoju aktívnu participáciu v skladbe Clapping Music."
Reichova hudba je poslucháčsky prístupná, interpretačne však nesmierne náročná. Kto ju bude na festivale hrať?
"Odvážili sme sa uviesť Reichove rozsiahlejšie diela, čím sme vytvorili priestor pre spoluprácu zahraničných umelcov, ktorí túto tvorbu poznajú, s domácimi interpretmi, pre ktorých bude naštudovanie diel výzvou. Ťažisko interpretácie leží na súbore bicích nástrojov Amadinda z Budapešti a domácich súboroch Veni ensemble a Komorní sólisti Bratislava. Prvýkrát sa s dielom Reicha popasuje aj Slovenská filharmónia, a to na otváracom koncerte."
Dramaturgia ponúka viacero špecializovaných súborov súčasnej hudby zo zahraničia. Vyžaduje si moderná vážna hudba interpretov-špecialistov?
"Interpretácia súčasnej hudby má síce svoje špecifiká, ale aj napriek tomu by mala byť štandardnou súčasťou profilu každého interpreta. Na Slovensku ju do svojho repertoáru pravidelne zaraďuje pomerne málo interpretov. Dôvody treba hľadať v štruktúre hudobného vzdelávania. Ak sa na žiadnej vysokej škole na Slovensku nevyučuje hra na bicie nástroje, ako chceme mať hráčov, ktorí obstoja pri interpretácii nosného repertoáru hudby 20. storočia?"
Pod názvom Melos Ethos Ensemble sa premiérovo predstaví združenie popredných slovenských interpretov mladšej generácie. Aké sú ambície tohoto súboru?
"Súbor vznikol s ambíciou pestovať ideu festivalu Melos-Étos, teda uvádzať diela súčasných slovenských i svetových autorov aj v období mimo festivalu. Ideálom by bolo presadiť sa na prestížne medzinárodné festivaly, na ktorých by tak mohla zaznieť aj slovenská hudba."
Spolupracuje festival aj s domácimi skladateľmi, podnecuje vznik nových diel? Podľa akého kľúča volíte domácich skladateľov, ktorých diela zaznejú na tomto prestížnom medzinárodnom festivale?
"Melos-Étos pravidelne zadáva objednávky na nové diela domácim skladateľom. Výber robí festivalový výbor s ohľadom na umelecké i praktické kritériá. Snažíme sa napríklad o to, aby dielo naštudovali hosťujúci zahraniční interpreti a potom ho uviedli aj vo svojej vlasti. Tohto roku festival objednal dve nové skladby, od Lucie Pappanetzovej a Eugenija Iršaia. Na festivale však premiérovo zaznejú aj novinky od iných slovenských skladateľov, okrem iných aj Viery Janárčekovej, Iris Szeghy, Vladimíra Bokesa a uskutoční sa jedna z posledných premiér Juraja Beneša."