
V tejto pivničke zachránila Emília Jašeková 13 Židov, ukazuje prasynovec Vladimír Šefránek.
„Teta Milka bola veľmi nábožná evanjelička. Úžasne milá, starostlivá, nás deti mala veľmi rada. Pamätám si, ako k nám chodila a vždy nám niečo doniesla, pohladkala nás, rozprávala sa s nami,“ hovorí prasynovec Vladimír Šefránek. Život tety Milky nebol ľahký, jej manžel, dôstojník Československej armády, zomrel v roku 1939 a v tom istom umrel na tuberkulózu aj jej jediný syn Alois. Zostala sama vo veľkom dome, ktorý sa stal jediným zdrojom jej príjmov – prenajímala ho.
So zachránenou rodinou Richterovcov sa priatelila už pred vojnou, po vpáde nemeckých vojsk v auguste 1944 sa túto štvorčlennú rodinu a ďalších deväť Židov rozhodla ukryť vo svojej pivnici, presnejšie v jej zadnej časti. Pivnica je veľmi maličká. Dnes v nej opatrujú poháre zaváranín. Vtedy na stenách viseli drevené prične, prejsť pár krokov už nebolo miesto. Vchod do pivnice zakrývala veľká skriňa. Možno aj vďaka nej nemeckí gestapáci Židov nenašli. Dom prehľadávali dvakrát. „Asi ju niekto udal, sledoval, že žije sama, no nakupuje hromadu potravín,“ hovorí Vladimír Šefránek.
O hrdinstve svojej tety sa dozvedel z rozprávania matky, ale najmä od Richterovcov. Tí dnes žijú vo Veľkej Británii a tento rok navrhli Emíliu Jaškovú na vyznamenanie Spravodliví medzi národmi. Ocenenie odovzdáva každý rok štát Izrael a múzeum Jad Va Šem. Na Slovensku ho už má 410 ľudí. Emília Jašeková dostala ocenenie minulý týždeň. „Pán Richter s manželkou sem pred odovzdávaním cien prišli. Boli sa pozrieť aj v pivnici. Pán Richter ma prosil, aby som sa staral o hrob tety Milky, nosil jej čerstvé kvety,“ hovorí Šefránek. Richterovci emigrovali hneď po vojne, s Emíliou Jašekovou si však ďalej písali. Po vojne bola „teta Milka“ odkázaná už len na písanie – rakovina hrtana jej znemožnila hovoriť a v roku 1954 na ňu skonala. Pochovaná je na evanjelickom cintoríne v Bratislave. Ocenenia za svoj čin sa nedočkala, prevzal ho od veľvyslanca Izraela na Slovensku Davida Granita prasynovec Vladimír Šefránek.
Emília Jašeková si vážila ľudský život, ukrývala 13 Židov, čím ohrozovala samu seba. Ocenenia odovzdáva Izrael na základe prieskumu komisie, ktorá skúma, či bola pomoc nezištná, alebo si záchranca nechával platiť. Spravodlivým medzi národmi môže byť len ten, kto svoju slobodu, bezpečnosť a život riskoval nezištne. Vo svete je dnes 21 000 Spravodlivých medzi národmi. Títo ľudia zachránili pred koncentračnými tábormi 7500 Židov.
FOTO - AUTORKA