odobrila mestská rada. "Návrh treba jazykovo a štylisticky upraviť," myslí si členka komisie a nezávislá poslankyňa Eva Jaššová. "Časť o hodnostiach je nejednoznačná," tvrdí Dušan Kordík, odborný člen komisie. Ďalším chýbala dobre vypracovaná predkladacia správa. Primátor Andrej Ďurkovský ako predkladateľ návrh stiahol s tým, že sa dopracuje a prerokovať by sa mal v novembri. Za spracovanie návrhu je zodpovedná náčelníčka mestskej polície Zuzana Zajacová. Ak zastupiteľstvo zákon v novembri prijme a návrh prejde pripomienkovaním ministerstva vnútra, môže byť predložený na rokovanie vlády. Primátor pritom ešte v januári oznámil, že metropolitná polícia by mala vzniknúť ešte v tomto roku. Podľa najnovších odhadov by to mohlo byť na budúci rok.
Metropolitná polícia nebude samostatnou inštitúciou, vytvorenou z dnešnej mestskej polície, ktorá funguje už 13 rokov. Vznikne spojením časti mestskej polície a poriadkových zložiek Policajného zboru. Metropolitnú políciu s jednotným velením chcelo mesto zriadiť už v roku 2003. Vtedy vznikla analýza mestskej polície, z ktorej vyplynulo, že nedostatky v nej sú systémové. Slabé platové pomery, nedostatočná motivácia, ale aj vedomostná a fyzická príprava mestských policajtov súvisí podľa primátora s tým, že policajti sú voči mestu v zamestnaneckom vzťahu.
Hlavným rozdielom oproti terajšej mestskej polícii by mal byť služobný pomer metropolitných policajtov. Rozšíriť by sa mal systém odmien a právomocí.
Noví policajti môžu napríklad v prípade potreby otvoriť byt alebo odňať vec. Takisto by mali zastavovať autá, ktorých vodiči spáchali priestupok, a použiť donucovacie prostriedky. Medzi tie patrí sebaobrana, slzotvorný plyn, obušok, pes a strelná zbraň. Takisto by mali budúci metropolitní policajti mať dovolené použiť vytláčanie koňmi, napríklad pri chaose počas verejného zhromaždenia.
Zriaďovateľom metropolitnej polície by malo byť mestské zastupiteľstvo a bola by rozpočtovou organizáciou napojenou na mestský rozpočet. Na čele by mal byť generálny riaditeľ, podriadený primátorovi, ktorého na návrh primátora vymenúva zastupiteľstvo. "Funkčné obdobie je na päť rokov, obmedzené najviac na dve funkčné obdobia," hovorí návrh zákona. (lin)