Študenti si vo svojich internátnych izbách nechávajú šperky, cennosti či počítače. Bezpečnosť však nie je vysoká. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Mnoho študentov má vo svojich izbách cenné veci ako sú elektronika či šperky. Pre prípad krádeže si ich môžu poistiť. "Ak sa študent dohodne s poisťovňou, budeme len radi a v rámci možností mu vyjdeme v ústrety," hovorí zástupca riaditeľa Študentských domovov a jedální Ľ. Štúra Univerzity Komenského ANDREJ PAGÁČ.
Čo majú študenti vo svojich internátnych izbách najčastejšie?
"Pravdepodobne počítačové zostavy. Z cennejších vecí ešte snáď inú elektroniku, aj keď tu ide skôr o staršie alebo zánovné veci, či oblečenie. Iná situácia je pri zahraničných študentoch, manželských a partnerských dvojiciach. Tie bývajú stabilizovanejšie a zodpovedá tomu aj vybavenie izby - satelit, hi-fi súprava."
Kam sa má študent obrátiť po zistení krádeže?
"Najskôr by mal krádež nahlásiť na vrátnici a potom ihneď zavolať políciu."
Môžu si študenti vymeniť obyčajný zámok na svojich izbách za bezpečnostný?
"Áno. Jedinou podmienkou je, aby študenti dali jeden kľúč aj nám pre prípad akejkoľvek havárie či nehody. Už sa totiž stalo, že v izbe prasklo potrubie a nevedeli sme sa tam dostať."
V prípade potvrdenia vlámania, môže sa poškodený dožadovať náhrady škody od správcu internátu?
"Máme škodovú komisiu, ktorá o tom rozhoduje. Ale ja by som s tým, aby bol študent odškodnený, nesúhlasil. Sme zariadenie určitého typu a vysoká bezpečnosť tu nebude nikdy. Možno v ďalekej budúcnosti."
Ako je to s bezpečnosťou izieb v súčasnosti?
"V našich troch objektoch sme mali v minulosti zásadné problémy s bezpečnosťou. Kedysi bolo bežným štandardom päť až desať vykradnutých izieb mesačne. Na jeseň v roku 2001 bolo vykradnutých takmer 90 izieb a páchateľov nikdy nechytili. Taktiež bolo "normálne" vidieť sa pohybovať po internátoch rôzne indivíduá. Bezdomovci sa k nám v zime chodili zohriať, prespať a osprchovať sa, "úchyláci" zas v sprchách obťažovali študentky. V súčasnosti môžem povedať, že problémy s bezdomovcami aj iné podobné sme prakticky eliminovali. A čo sa týka vykrádania izieb, za posledné dva roky sme zaznamenali asi päť prípadov. Aj to si študent nechal odomknutú izbu..."
Čo by ste poradili študentom, ktorí prechovávajú v izbách cenné veci?
"Na niektorých internátoch sú ubytované tisícky poslucháčov a denne prichádzaju stovky návštevníkov. Zároveň existuje obrovská frekvencia návštev a stretnutí medzi samotnými ubytovanými. Za takýchto okolností je predovšetkym zodpovednosťou každého ubytovaného, aby zvážil, čo bude na izbe prechovávať. Rozhodne odporúčam cennosti a väčšie sumy peňazí v izbe nedržať. Od januára budú mať naši ubytovaní, vrátane hostí, možnosť uskladniť si cennosti v internátnom trezore." (mad)