ILUSTRAČNů FOTO ARCHÍV SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Študenti, ktorí bývajú počas akademického roka na internátoch majú vo svojich izbách elektroniku, šperky, peniaze či iné cennosti. V slovenských poisťovniach sme zisťovali, či sa dajú tieto veci poistiť, keďže krádeže patria na internátoch k pomerne častým javom.
Väčšina oslovených poisťovní sa zhodla v tom, že sa s týmto druhom poistenia spája väčšie riziko.
Najlepšie je mať mať v izbách čo najmenej cenných vecí. A keď už tam nejaké sú, treba si ich zabezpečiť čo najlepšie. Napríklad aj kvalitným bezpečnostným zámkom na dverách. Alebo, pri odchode domov, skladovať veci u známych v izbe, ktorá je obývaná nepretržite.
UNIQA
Podľa Janky Halgašovej z Oddelenia poistenia majetku je majetok, ktorý je vedený v účtovnej evidencii internátu poistený klasickým poistením pre podnikateľov. "Na požiar, živel, vodu a krádež poistíme celý majetok, ktorý je vedený v účtovnej evidencii. Veci študentov sa však týmto poistením dojednať nedajú."
Veci študentov umiestnené v internátoch sú súčasťou poistenia obsahu bytu/zariadenia domácnosti. Ak si rodičia študenta či študent samotný uzavrie v poisťovni poistenie obsahu bytu, sú v internáte prechodne po dobu desiatich mesiacov poistené tieto predmety:
- bežné predmety obsahu bytu do 10 % z dojednanej poistnej sumy obsahu (zariadenia) bytu,
- cenné veci: peniaze v hotovosti, valuty, vkladné knižky, šperky umiestnené v uzatvorenej časti nábytku maximálne 2000 korún.
Ak je teda poistná suma obsahu bytu 800 000 korún, veci na internáte by boli kryté do výšky 80 000 korún za bežné veci, ku ktorým patrí aj elektronika a do výšky 2000 korún cenné veci. Veci v internáte sú poistené na rovnaké nebezpečenstvá ako veci v byte, čo je požiar, živel, voda, krádež, vandalizmus (krádež a vandalizmus len po prekonaní prekážky; podmienkou poistenia vecí proti nebezpečenstvu krádeže je ich umiestnenie v priestore uzamknutom bezpečnostným zámkom).
UNION
Podľa vedúcej Odboru komunikácie a hovorkyne spoločnosti Drahomíry Jurikovej je poistenie vecí v internátnych izbách problematické. "Na internátoch je totiž minimálne zabezpečenie a vysoký počet krádeží. Tento typ poistenia neponúkame, jednoznačne sa s ním spája väčšie riziko. Všetky žiadosti o poistenie cenností na internátoch sme museli zamietnuť," hovorí.
Ak študentom zmiznú poistené veci priamo z izieb, Juríková odporúča kontaktovať dojednávateľa poistenia prostredníctvom pobočky či makléra. "Bližšie informácie ohľadom likvidácie poistnej udalosti môže klient získať na infolinke a na webovej stránke. Na internete sa niekedy dajú stiahnuť aj potrebné formuláre vo formáte PDF," radí.
Allianz
Podľa hovorkyne Lucie Muthovej sa veci na internátoch poistiť nedajú.
Cennosti a elektroniku poisťujú v rámci poistenia domácnosti. Miestom poistenia je poistený byt, teda nie internát.
Cennosti a elektronika sú vylúčené aj v prípade krytia mimo miesta poistenia - teda mimo daného bytu pod podmienkou krátkodobého pobytu do troch mesiacov. Práve tento trojmesačný pobyt by sa mohol vzťahovať na internát. " Z tohto poistenia by sme kryli jedine bežné veci vo vlastníctve poisteného ako sú šatstvo či športové potreby. Aj to len proti živelným rizikám a krádeži vlámaním. Na krádež, kde nie je preukázateľne prekonaná prekážka v zmysle poistných podmienok, sa to nevzťahuje," objasňuje prísne podmienky Mutthová.
Wüstenrot
Poisťovňa klientom ponúka poistenie celej budovy, nehnuteľnosti internátu, v ktorom je zahrnuté aj poistenie jednotlivých internátnych izieb.
Ak študentom niekto vykradne poistenú izbu, odporúčajú v prvom rade objednať obhliadku škody. "Ak sa z nejakých dôvodov klient rozhodne nevyužiť objednanie obhliadky prostredníctvom infolinky, jeho osobný poradca vypíše spolu s ním tlačivo Objednávka obhliadky," hovorí generálny riaditeľ Siegfried Fatzi. Okrem toho je potrebné vypísať ešte formulár Oznámenie o poistnej udalosti, ktorý klientovi odovzdá obhliadkár pri vykonávaní obhliadky. Objednávka obhliadky totiž nie je to isté ako oznámenie o poistnej udalosti, a preto ho nenahrádza. Veľmi dôležité je urobiť toto písomné oznámenie čo najskôr.
Generali
Pokiaľ si študent chce poistiť vlastné veci, ktoré má v internátnej izbe, môže si ich poistiť ako domácnosť s tým, že izba musí byť zabezpečená predpísaným stupňom zabezpečenia, podľa výšky poistnej sumy. "Na základe ojedinelých požiadaviek na poistenie cenných vecí v internátnych izbach riešime takéto prípady individuálne. Bežné poistenie cenných vecí je súčasťou poistenia domácnosti," vysvetľuje Jacqueline Pešková z komunikačného tímu. V poisťovni zatiaľ neevidujú väčší záujem o poistenie vecí v internátnych izbách.
Kooperativa
V poisťovni Kooperativa je možné poistiť internát ako nehnuteľnosť a aj zariadenie internátu. Poisteným bude vlastník majetku, ale na veci študentov sa poistenie vzťahovať nebude. Jednou z možností poistenia vecí v internátnych izbách je uzavretie poistenia zodpovednosti za škodu vlastníka resp. prevádzkovateľa internátu, ktoré obsahuje aj poistenie zodpovednosti za škodu na veciach vnesených.
Ak študentom niekto vykradne poistenú izbu, je vraj najdôležitejšie okamžite kontaktovať políciu a vypracovať policajnú správu o prípade. Tá je totiž základným a dôveryhodným dokumentom slúžiacim pri likvidácii. Po nahlásení polícii je potrebné bezodkladne upovedomiť príslušnú poisťovňu.
ČSOB
Podľa informácií od riaditeľa odboru marketingu Emila Mitra v ČSOB Poisťovni nie je možné poistiť veci na internátoch.
Výber poisťovní je náhodný