Trendom kotlov je zmenšovanie. V interiéri nepôsobia rušivo, ak predsa, možno ich ukryť do skrinky alebo za drevené žalúzie. FOTO - PROTHERM |
Čoraz viac sa uvažuje o šetrení nákladov za energie. Investícia do správne zvoleného systému vykurovania sa po niekoľkých rokoch vráti. No skôr, než nahradíme plynový kotol za kotol na tuhé palivo a začneme kúriť drevom z dôvodu stúpajúcich cien plynu, rozumné je zvážiť, či sa viac neoplatí investovať do eliminovania únikov tepla stavebnými konštrukciami, napríklad do výmeny okien. Až následne má zmysel uvažovať nad výmenou zdroja energie. Pritom treba vziať do úvahy aj to, aký objekt chceme vykurovať a koľko hodín denne potrebujeme kúriť na plný výkon.
Kvalitný kotol s dobrou
reguláciou
Dobrý kotol by mal rýchlo reagovať na zmenu teploty. Najpopulárnejšie sú u nás kotly plynové, hoci sa predávajú i kotly na elektrinu, drevo, uhlie, naftu, propán či nejaký alternatívny zdroj energie, napríklad biomasu. Dôležitá je aj životnosť komponentov kotla.
Najnovším trendom pri úspornom vykurovaní sa v posledných rokoch stali kondenzačné kotly, využívajúce aj teplo zo spalín. Ich účinnosť je až 106 - 108 percent. Bežné kotle majú účinnosť asi 92 percent. Pri normálnom nízkoteplotnom kotle odchádzajú spaliny s teplotou asi 120 - 130 stupňov Celzia do komína či priamo von. Kondenzačné kotly odovzdávajú toto teplo studenej vode pritekajúcej zo systému a prihrejú ju, takže na jej dohriatie, skôr než ide naspäť do systému, stačí menšie množstvo energie.
Ako vybrať vhodný kotol
Komínové kotly čerpajú vzduch z miestnosti, v ktorej sú umiestnené, a preto im treba zabezpečiť dostatočný prívod vzduchu na spaľovanie. Turbokotly na rozdiel od komínových kotlov nemajú nijaké špeciálne nároky na priestor a možno ich inštalovať ako súčasť nábytku. Odvod spalín a prívod vzduchu tu zabezpečuje dvojité potrubie, ústiace cez stenu alebo strechu do vonkajšieho prostredia.
Pri kúpe ohrievača je dôležité zvoliť správny objem. Ak zvolíme príliš veľký typ, zvýšime si tým náklady, pri príliš malom zasa nebudeme mať dostatok teplej vody. Objem ohrievača nezáleží ani tak od počtu obyvateľov v domácnosti, ale najmä od počtu odberných miest a rýchlosti ohrievača. Pre domácnosť s jednou kúpeľňou stačí 60 l zásobník, pri dvoch kúpeľniach s veľkou vaňou už musíme uvažovať nad zásobníkom väčším, s objemom 90 - 200 litrov.
Samostatný ohrev len teplej vody zabezpečujú dva základné typy ohrievačov: akumulačné zásobníky a prietokové ohrievače. O najvhodnejšom spôsobe je najlepšie poradiť sa s projektantom ústredného vykurovania.
V menších domácnostiach je zbytočným luxusom pripravovať teplú vodu v zásobníku. Ten vodu neustále dohrieva, čím rastú náklady za energie. Pre byt s jednou kuchyňou a kúpeľňou je vhodnou voľbou kotol s prietokovým ohrevom vody.
Štúdie ukazujú, že viac ako 35 % používateľov ohrievačov vody na Slovensku má termostat ohrievača nastavený na teplotu vyššiu ako 60°C. Zvyšuje sa tým spotreba energie, ale ohrievacie teleso sa aj viac zanáša. Optimálna hodnota je 55 - 60°C.
Zle tesniace batérie tiež plytvajú peniazmi. Pri desiatich kvapkách za minútu nám za mesiac odtečie zbytočných takmer 180 litrov, čo je viac ako 2000 litrov za rok. (vju)