Tanečné predstavenie Love in Bilingual Motion bude súčasťou festivalu Ars Poetica v nedeľu 6. novembra. FOTO - ARCHÍV |
ujú životy a diela poetov a zároveň sú poetické svojím spracovaním - divákom napríklad priblíži surrealistické vízie film Luisa Buňuela Kráska dňa z roku 1966.
Popri adaptáciách diel básnikov a dramatikov v podaní svetových režisérov či stvárneniach života takých osobností poézie ako Charles Bukowski, Allen Ginsberg či Vladimír Holan, priblíži festival aj osudy bezmenných básnikov života alebo spisovateľov vo filmových rolách. Napríklad Egona Bondyho, ktorý v rakúskom filme Sedela v sklenom dome a hádzala kameňmi, zobrazujúcom životný príbeh dcéry Kafkovej lásky Mileny, stvárňuje jednu z hlavných úloh.
Mnohé z filmov prehliadky sú dokumentmi či hranými dokumentmi prinášajúcimi plastický živý obraz kultových postáv poézie 20. storočia, ich životných peripetií, agónií a extáz. Ako napríklad v beatnickom filme Zdroj režiséra Chucka Workmana alebo Poézia v pohybe Rona Manna.
K divákom sa prostredníctvom festivalu dostanú aj diela v slovenskej premiére. Za všetky uveďme aspoň film Gorana Rebiça Donau, Dunaj, Duna, Duna, Dunarea alebo Záhrada pozemských rozkoší Lecha Majewského.
Popri hraných a dokumentárnych filmoch si filmoví fajnšmekri budú môcť vybrať zo zaujímavej festivalovej ponuky krátkych experimentálnych filmov či video-poézie z takmer všetkých kontinentov.
Prehliadka filmov Ars Poetica 2005 sa uskutoční v Kine Mladosť a v A4 nultom priestore od nedele 6. novembra do soboty 12. novembra. (mi)
Počas štyroch poetických večerov sa na tohtoročnom festivale Ars Poetica autorskými performance predstaví 30 etablovaných básnikov i mladých talentov zo 14 krajín sveta. Preklady ich textov zaznejú v podaní Lucie Hurajovej a Ľuboša Kostelného.
Prezentácia magazínu Poetry Wales a krst jeho slovenského čísla, ktoré britskej verejnosti predstaví tvorbu ôsmich súčasných slovenských básnikov, sa uskutoční počas otváracieho večera 2. novembra. V ten istý večer sa predstavia štyria britskí básnici: Brian McCabe, Rebecca O'Connor, Matthew Hollis a Robert Minhinnick.
Popri osobnostiach slovenskej poézie, ako sú Ján Buzássy a Peter Repka či István Bettes sa na festivale predstaví Jana Pácalová a mladší autori Penelope Toomey a Róbert Gál. Súčasťou festivalového programu je aj prezentácia súborného diela člena legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci Petra Repku.