
Drevené plastiky Vladimíra Kompánka.

Danubiana - Múzeum moderného umenia v Čunove má tvar rímskej galéry.
Dlhšie ako rok a pol môžeme neďaleko Bratislavy navštevovať polostrov s rozlohou 8000 štvorcových mestrov, ktorý celý patrí umeniu. Na ňom sa totiž usídlilo Múzeum moderného umenia Danubiana – Meulensteen Art Museum. Svojou atraktívnou polohou priťahuje návštevníkov z Bratislavy i okolia, ktorí si radi pozrú výstavu a zároveň si urobia prechádzku parkom v nádhernej prírodnej scenérii.
Nezvyčajná architektúra a park
Danubiana – Múzeum moderného umenia v Čunove má tvar rímskej galéry. Maliar Peter Pollág a galerista Vincent Polakovič chceli budovu jednoduchého šošovkovitého tvaru so symbolom vesiel opierajúcich sa o bok „trupu“. V spolupráci s architektom Petrom Žalmanom, ktorý navštívil niekoľko nových i starších múzeí v Európe a oslovilo ho frankfurtské múzeum moderného umenia od Hansa Holleina, sa pustili do práce.
Danubiana je napokon galériou s dvojúrovňovým priestorom. V časti prízemia vystavujú rozmernejšie a vyššie exponáty, pozdĺž deliaceho múru popri chodbe je predajňa kníh a prednášková sála, ktoré ústia do kaviarne s terasou. Prízemie je vlastne sústavou na seba nadväzujúcich priestorov, niektoré sa i prelínajú. Ich premenlivosť a vzájomná prispôsobivosť je výhodou pri striedaní expozícií. Na poschodí sú výstavné kóje určené pre ucelenejšie, komornejšie výstavy.
Architektúra galérie dospela do súčasnej podoby po konzultáciách s hlavným investorom Gerardom Meulensteenom z Holandska, doplnili sa zvislé steny, ktoré umožňujú vystavenie rozmernejších obrazov a do strechy na severnej strane boli doplnené svetlíky vpúšťajúce priame svetlo. Južnej strane Danubiany dominuje veľká sklená stena, ktorá opticky zväčšuje hlavný výstavný priestor a umožňuje priamy kontakt s okolím, s vodnou plochou.
Galéria priťahuje pohľady nielen tvarom, ale aj farebnosťou. Červená je severná strana fasády, vstup a južná strana sú modré. Vo farebnosti a hladkej omietke fasády sa odráža návrat k odkazu moderny. Farby stien v interiéri sú menej výrazné, aby mohli vyniknúť exponáty.
Keďže dôležitým prvkom pôsobenia galerijných priestorov je väzba medzi interiérom a exteriérom, boli dôležité aj parkové úpravy okolia Danubiany. Rešpektujú línie kriviek pôdorysného riešenia budovy a vytvárajú areál nielen s priestorom pre detské ihrisko a záhradnú kaviareň Artkafé, ale aj pre exteriérovo umiestnené sochy viacerých súčasných umelcov, napríklad Jozefa Jankoviča, Andreja Rudavského, Vladimíra Kompánka, Víta Bojňanského, Svetozára Ilavského, Ota Bachoríka či Milana Lukáča.
Výstavy, vstupenky, členské karty, otváracie hodiny
Vernisáže bývajú štyrikrát do roka – na jar, v lete, na jeseň a v zime, vždy sa otvárajú dve výstavy, jedna na prízemí a druhá na poschodí. Prvá vernisáž výstavy Holandskí maliari 1950 – 2000 sa konala 9. septembra 2000. Odvtedy galéria vystavovala diela talianskych a španielskych umelcov, v týchto dňoch si na výstave 9 plus 3, ktorá potrvá do 20. marca, môžete pozrieť diela slovenských maliarok a sochárok Viery Kraicovej, Agnesy Sigetovej, Ivice Krošlákovej, Veroniky Rónaiovej, Dariny Gladišovej, Kataríny Fodor, Moniky Kubinskej, Marianny Arvay-Čunderlíkovej, Vanesy Hardi, Márie Rudavskej, Zuzany Rudavskej a Adriany Korkošovej. Po jej ukončení bude sprístupnená výstava americkej sochárky Emilye Benes Brzezinski.
Vstupenky do Danubiany stoja pre dospelých 60 korún, zľavnené lístky pre deti, študentov a dôchodcov sú za 30 korún. Ak ste skalným návštevníkom galérií a pobyt v priestoroch Danubiany sa vám zvlášť zapáči, môžete sa stať členom klubu. Karta člena má tri podoby. Základná, takzvaná Member card za 500 korún platí rok odo dňa zakúpenia, je neprenosná, majiteľ má vstup zadarmo na všetky výstavy v Danubiane, k tomu patrí zasielanie informácií o aktivitách múzea e-mailom.
Vďaka Silver card za 1000 korún získate všetky predošlé výhody, navyše vám budú posielať ročne štyri čísla časopisu Art revue Danubiana.
S Golden card v hodnote 2000 korún si môžete okrem ostatných už uvedených výhod pozrieť aj domov doručený katalóg ku každej aktuálnej výstave. Reprezentačné katalógy sú plnofarebné, vytlačené v troch rečových mutáciách – po slovensky, anglicky a nemecky, ich cena je 200 korún.
Galériu môžete navštíviť každý deň okrem pondelka od 10.00 do 18.00 h. V letných mesiacoch, od 1. mája až do 30. septembra je otvorené do 20.00 h.
Ako sa do Danubiany dostanete
Mestskou hromadnou dopravou – autobusom číslo 91 (Bratislava – Čunovo), z konečnej zastávky v Čunove pokračujte v smere na Vodné dielo Gabčíkovo. (mi)
FOTO - ARCHÍV