Emotívna sociálna snímka Nina Miglioriho Nosič chleba v Matere, 1956. |
Jedinečná krajina - Taliansko vo fotografiách 1900 - 2000 je výstava, ktorá už hosťovala vo viac ako päťdesiatich talianskych a zahraničných mestách Európy, Južnej Ameriky a Afriky, a teraz je inštalovaná v priestoroch Eszterházyho paláca Slovenskej národnej galérie.
Súbor vyše 250 najkrajších fotografií z Musea Alinari vo Florencii a z archívov bratov Alinariovcov predstavuje najslávnejších predstaviteľov modernej fotografie, ako sú Alinari, Brogi, Sommariva, Primoli, Capa, Cartier-Bresson, Strand. Významné udalosti v histórii Talianska sú vyrozprávané prostredníctvom záberov, ponúkajúcich pútavý vizuálny príbeh krajiny, medzi ktorej najväčšie bohatstvá patrí práve umenie a kultúra.
Výstava, ktorej kurátorom je Cesare Colombo, nie je koncipovaná umelecko-historicky, skôr sa v 22 celkoch zameriava na predstavenie Talianska minulého storočia vo všetkých podobách. Na jej realizácii spolupracovala SNG s Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave. Bola to už druhá spolupráca tento rok - v júni galéria otvorila zrekonštruovaný palác výstavou súčasného talianskeho umenia No code.
"Osobne ma najviac zaujala rýchlosť, akou vývoj 20. storočia radikálne zmenil život obyvateľov Talianska," povedala Michelina Chiodi Sciutová, riaditeľka inštitútu a zároveň kultúrna atašé Talianskeho veľvyslanectva.
Jedinečná výstava je pre nás zaujímavá aj tým, že takýto projekt v slovenskej fotografii nemá obdobu. Zaujímavo však vyzerá porovnanie výstavy Jedinečná krajina a takisto v Eszterházyho paláci nedávno sprístupnenej výstavy Slovenský mýtus, z ktorého vychádzajú fascinujúce podobnosti i rozdielnosti dvoch kultúr.
Jedinečná krajina, to je nedotknutá, ťažko objaviteľná príroda. Sú to stopy po človeku, ktorý hranicami, chodníkmi a cestami modeluje talianske územie. Sú to antické mestečká, aj storočia sa rozvíjajúce urbanistické komplexy. Patria sem pohľady do každodenného života talianskej domácnosti, na talianske kulinárske chute, na pracoviská, pláže, na to, ako sa tváre a telá Talianov menili v priebehu dejín a boli zdrojom inšpirácie a kreativity.
Osobitou kapitolou je problematika viery, katolícka cirkev a rímske sídlo pápežstva, pričom fotografia sa zameriava na Taliansko aj ako na viacnáboženskú spoločnosť. Nástojčivým spôsobom si výstava všíma tiene dvoch vojen, zločiny a tresty, mafiu, kriminálnikov a korupciu.
MILADA ČECHOVÁ
Julietin dom vo Verone od Enza a Raffaela Bassottovcov v roku 1987. |
Vincezo Balocchi: Vášnivo, 1947. |