Snímka Exil, ktorá je na programe Minority film festivalu, priniesla režisérovi Tonymu Gatlifovi v Cannes Cenu za réžiu. WW.CINEMANET.SK |
Premiéra poľského filmu Oskar otvorí tretí ročník nesúťažnej prehliadky filmov s tematikou menšín Minority film festival 2005. Na motívy románu Erika-Emmanuela Schmittea z prostredia detskej onkológie ho nakrútil režisér Marek Piwowski. Premiéru uvedie slovenská herečka Zuzana Kronerová.
Tretí ročník festivalu sa zameral predovšetkým na celovečerné hrané a dokumentárne filmy. Hoci sú ich témy rôznorodé, prevláda pozornosť zdravotne postihnutým a deťom. Program tvoria domáce i zahraničné dokumentárne a hrané filmy o menšinách zoradené do minicyklov.
Pod označením Menšiny vo svetovom hranom filme si diváci môžu pozrieť filmové hity ako Exil Tonyho Gatlifa (2004) odmenený na festivale v Cannes Cenou za réžiu, Môj učiteľ Ibrahim (2003) s Omarom Sharifom v hlavnej úlohe, za ktorú získal francúzsku národnú cenu César, cenou EMMY vyznamenaný televízny film z produkcie HBO Normálny s Jessicou Lange, ale aj najnovšiu snímku Emira Kusturicu Život je čudo.
Menšiny v slovenskom hranom filme pripomenú filmy režiséra Petra Solana A pobežím až na kraj sveta (1979) a Boxer a smrť (1962), ako aj film P. Gejdoša Sýkorka (1989). Diváci uvidia aj pásmo dokumentárnych filmov americkej televízie ABC o tom, ako zvieratá pomáhajú zdravotne postihnutým ľuďom Working Animals.
Súčasťou festivalu budú sprievodné podujatia, koncerty hudobných skupín, orientovaných na menšinové žánre. V sobotu zahrá citarová kapela Bastya a v nedeľu rómska kapela Lacho Drom. Koncerty sa budú konať pred kinom na Hviezdoslavovom námestí vždy o 16.00. Takisto v sobotu o 11.00 uskutoční v kine Mladosť diskusia na tému My a tí druhí.
Vstup na všetky predstavenia v kinách Mladosť a Tatra je voľný. Prehliadku uzavrie nový slovenský celovečerný dokumentárny film Jaroslava Vojteka My zdes o zahraničných Slovákoch, ktorí po návrate zo svojej ruskej domoviny hľadajú domov na Slovensku. (sita)