Na petržalskom korze už sú nainštalované niektoré zo sľúbených sôch, napríklad pamätníky Štefana Moyzesa a Antona Bernoláka na Daliborovom námestí. V budúcnosti pribudnú ešte slnečné hodiny pri Inchebe a socha Krista pri kostole. FOTO SME - ARCHÍV MČ |
V týchto dňoch mestská časť osádza na novootvorené petržalské korzo zábrany vjazdu do pešej zóny, takzvané biskupské čapice. Zároveň samospráva odovzdáva osvetlenie jeho budúcemu prevádzkovateľovi, spoločnosti Siemens.
"S čím sme však nerátali, je oneskorenie výtvarného dotvorenia korza," povedala hovorkyňa miestneho úradu Petržalka Milka Podmajerská. Súčasťou projektu sú totiž aj umelecké diela.
V podchode pri železničnej stanici je už nainštalovaná plastika Ženy, na Nobelovom námestí Šašovia a na Daliborovom námestí pamätníky Štefana Moyzesa a Antona Bernoláka. Chýbajú však ešte ďalšie dve sľúbené sochy od akademického sochára Stanislava Mikuša - socha Krista pri kostole, replika daru, ktorý starosta Petržalky venoval pápežovi Jánovi Pavlovi II. pri jeho návšteve Petržalky, a slnečné hodiny pri Inchebe.
"Je nám veľmi ľúto, že vinou nezrovnalostí medzi realizátorom, spoločnosťou Doprastav, a akademickým sochárom Stanislavom Mikušom sa mestská časť ocitla takpovediac v role rukojemníka," zmienila sa Podmajerská. Podľa jej slov Petržalka, ktorá je iniciátorom a investorom celého projektu, si totiž v zmysle platných pravidiel zmluvne zabezpečila realizáciu celého projektu vrátane spomínaných umeleckých diel u spoločnosti Doprastav. Tá vypísala výberové konanie, z ktorého vzišiel ako víťaz práve sochár Mikuš. "Špekulácie a prieťahy zo strany Doprastavu však spôsobili, že dve z umeleckých diel tu dosiaľ nie sú," tvrdí hovorkyňa.
Predstavitelia Petržalky už pri odovzdávaní korza do používania obyvateľom mestskej časti 14. septembra hovorili o tom, že projekt je vlastne len v začiatkoch. "Samospráva splnila svoju úlohu a položila základ budúcej plnohodnotnej pešej zóny, ktorá bude doplnená občianskymi i súkromnými iniciatívami rôzneho druhu," myslí si Podmajerská.
Korzo vedie od Daňového úradu podchodom na železničnú stanicu Petržalka, ďalej Gercenovou ulicou, Nobelovým námestím a nedávno otvorenou lávkou ponad diaľnicu až k Inchebe.
Korzo budovali od februára roku 2003 a stálo 2,15 milióna eur. Na jeho realizáciu prispel fond Phare čiastkou 950-tisíc eur a štát 550- tisíc eur.
Vybudované bolo v rámci projektu humanizácie sídliska. K chodníkom pre peších, cyklistov a korčuliarov pribudla zeleň i nové odpadkové koše. Trasu lemujú aj viaceré kaviarne. (dot)