Na júlovej obhliadke parčíka na Belopotockého ulici sa včera zúčastnili nahnevaní občania a ochranári. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Proti výrubu 92 stromov a zastavaniu parku sa postavili občania z okolia a ochranári. K výrubu sa negatívne vyjadrili aj mestská časť Staré Mesto a odbor životného prostredia na magistráte. Ide totiž o posledný kus zelene v husto obývanej lokalite, navyše pozostatok z historického parku vo francúzskom štýle.
Stavebný úrad v Starom Meste zastavil konanie o výrube, čím sa likvidácia parku oddialila. Ministerstvo životného prostredia 14. septembra rozhodlo, že zámer na výstavbu nebude z hľadiska životného prostredia posudzovať. Odporučilo však namiesto 92 stromov určených na výrub vysadiť nové. Aby sa predišlo prašnosti v úzkych uličkách, vhodné by boli podľa ministerstva aj fontány.
Ministerstvo však vo svojom stanovisku predsa pripustilo, že parčík je v novom územnom pláne vyčlenený ako jedna z intaktných plôch, teda zvlášť cenných plôch zelene. Preto odporučilo "rozsah a umiestnenie výstavby v spolupráci s hlavným mestom prehodnotiť".
"Proti výrubu parku prišlo de vätnásť písomných stanovísk od občanov, petícia, ktorú podpísalo 1277 občanov, a odmietavé stanovisko občianskeho združenia Hestia," píše sa v stanovisku ministerstva.
Nato sa investorská firma Zipp obrátila 3. októbra na staromestský stavebný úrad so žiadosťou o zastavenie rozhodnutia, ktoré bráni vo výrube. Na vyjadrenie úradu sa čaká. "Chceme situáciu udržať do jesene, keď sa má schvaľovať nový územný plán," povedal v tom čase Koloman Prónay, jeden z organizátorov petičnej akcie proti zastavaniu parku. V novom územnom pláne je totiž parčík definovaný ako zeleň.
Parčík prežil 14-ročnú výstavbu budovy Slovenského rozhlasu a po revitalizácii ho v roku 1987 vrátili mestu. V roku 1991 sa park dostal za nejasných okolností do vlastníctva bývalej Vojenskej ubytovacej správy, ktorá ho vzápätí predala za 10 600 korún súkromnej osobe. Odvtedy je park v súkromných rukách. (lin)