"V tejto veci sa ešte len začalo správne konanie, je jasný návrh investora, ale ako konanie dopadne, nie je možné v súčasnosti povedať. Reálne fakty budú známe až po ukončení konania," povedala tlačová hovorkyňa petržalského miestneho úradu Milka Podmajerská. Všetci účastníci konania môžu na ústnom konaní spojenom s obhliadkou miesta uplatniť svoje námietky a pripomienky.
"Ešte sme sa tam neboli pozrieť, takže nevieme o tých stromoch nič," povedala Katarína Šimončičová z mestského výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. "Na obhliadke posúdime každý strom osobitne," hovorí.
Výbor dostal upozornenie, že zdravé stromy a stromy so spoločenskou hodnotou budú určite zachované. Zväz víta, že vlastník pozemku, teda mesto, sa chce postarať o cintorín, vyplýva mu to totiž zo zákona. "Boli by sme neradi, keby sa verejnosť pre tento plánovaný výrub vyľakala. Nejde o žiadnu likvidáciu parku, ale odstránenie toho, čo tam nemá byť. Je možné, že ide o malé stromy s priemerom 10 - 15 centimetrov, ktoré však patria pod verejnú zeleň, a preto treba ohlásiť ich výrub," hovorí Šimončičová.
Mestská časť informovala, že stromy zaradené do III. a IV. skupiny sadovníckeho hodnotenia sú navrhnuté na zachovanie na pôvodnom mieste. Investor je povinný zabezpečiť náhradnú výsadbu, ráta sa približne s 300 kusmi stromov.
"Náhradná výsadba za výrub je, samozrejme, bežná, kde však tie stromy budú vysadené, bude jasné opäť až po ukončení správneho konania," potvrdila hovorkyňa mestskej časti Podmajerská.
"Vždy je škoda, ak musia ustúpiť odrastené stromy mladým," myslí si Viliam Tokár, aktivista občianskej iniciatívy Miazga. Tá nedávno vytvorila mapu zmiznutých a ohrozených stromov v Bratislave.