Sobotné informačné stretnutie Ligy za duševné zdravie v Auparku podporili viaceré osobnosti, spievala tu Martina Šindlerová, Silvia Josifoská aj Misha, na pódiu sa objavili Ján Króner, Maroš Kramár či Petra Polnišová. FOTO PRE SME - ELA NAHÁLKOVÁ
Veľkou diskusiou spojenou s kultúrnou šou v Aupakru finišoval v sobotu týždeň aktivít Ligy za duševné zdravie. Akciu aj tu ako symbol sprevádzali modré nezábudky. Ľudia sa mohli dozvedieť o činnosti mimovládnych organizácií, vypočuť si skúsenosti alebo názory osobností na duševné zdravie alebo si kúpiť umelú nezábudku, symbol zraniteľnosti ľudskej duše.
Diváci sa pristavovali zväčša náhodne, brali si informačné materiály alebo počúvali rozhovory na pódiu. Mnohí sa prišli pozrieť na vystúpenie Martiny Šindlerovej, Silvie Josifoskej a Mishy.
"Možno pred pár rokmi by som sa začudovala, že existuje Liga pre duševné zdravie a takto sa propaguje, ale treba aj to zviditeľniť, lebo aj to je reálne v živote. Takisto ako drogy aj toto sa stáva," myslí si náhodná návštevníčka Jana Horská.
Podľa Kataríny Bruthansovej z centra Nádej pre obete domáceho násilia význam takýchto akcií je v tom, že ľudia budú vedieť, kam sa obrátiť. "Domáce násilie alebo duševné problémy sú niečo, čo sa deje, hoci sa o tom nehovorí. Mali by vedieť, že v tom nie sú sami, že sú ľudia, ktorí im dokážu a chcú pomôcť," myslí si.
Podľa psychiatra a prezidenta Ligy za duševné zdravie Petra Breiera sa o duševnom zdraví na Slovensku zatiaľ veľmi nehovorí. "Aj vláda a politici by sa mali oň viac zaujímať, pretože poruchy duševného zdravia patria medzi najnákladnejšie ochorenia. Prinášajú veľmi veľké straty hospodárstvu nielen ľudské, psychologické, ale aj finančné," hovorí. Najčastejšie duševné problémy u nás spôsobuje podľa Breiera stres, ktorý vyvoláva poruchy psychiky aj telesné poruchy, časté sú aj poruchy afektov a citov, hlavne depresia. (ena)
Anketa
Čo pre vás znamená duševné zdravie?
Maroš Kramár, herec: "To isté ako telesné. Ak je človek zdravý, nič ho nebolí a má to v hlave v poriadku, tak je to super. Lenže pri telesnom zdraví človek vie, že ho bolí ruka alebo noha alebo že si ublížil, lebo nedával pozor, pričom v hlave nikdy človek nevie, kedy a ako to príde. Do hlavy nikto nevidí. Obdivujem ľudí, ktorí sa tomu venujú."
Martina Šindlerová, speváčka: "Určite je rovnako dôležité, možno ešte dôležitejšie ako fyzické zdravie, pretože ho priamo ovplyvňuje. Keďže som aj ja bola pod enormným stresom, viem, že tým trpí napríklad aj žalúdok. Človek nie je stroj, a keď si toho na seba naváľa veľa, tak sa to určite odzrkadlí. Ak nie o týždeň, tak o pol roka, čo je ešte horšie."
Silvia Josifoská, speváčka: "Veľa, všetko. Ak je človek duševne v pohode, má šancu byť aj fyzicky zdravý a tešiť sa zo života, robiť to, čo ho v živote baví."
Katika, moderátorka Fun radia: "Niekedy sa nesprávam k svojej duši príliš fér, ale ona mi to nevracia. Bojím sa však toho, že ju to raz prestane baviť a vráti mi to. Tak nejako to je. Naplavujete to na ňu, čakáte, koľko ešte vydrží." (ena)