Aký je stav bratislavskej dopravnej zelene, čo treba urobiť?
„Alarmujúci je najmä stav uličných stromoradí. Dopravná zeleň slúži ako zábrana, má estetickú a biologickú funkciu, teda tvorbu kyslíka, zlepšovanie mikroklímy a znižovanie hlučnosti. Táto zeleň potrebuje zvýšenú starostlivosť. Bohužiaľ, peňazí často nie je dosť ani na starostlivosť základnú.“
Ktoré miesta sú najakútnejšie?
„V prvom rade treba urobiť evidenciu, so stromami sa roky nič nerobilo. Musíme vedieť, o čo sa treba starať, ale musíme vyvíjať aj iné aktivity. Napríklad už tento rok revitalizujeme zelený pás na Rožňavskej ulici v smere od križovatky s Tomášikovou po Seneckú. Sú tam pozostatky prestarnutých ruží, mnohé už nekvitnú, netvoria jednoliaty pás. Dali sme spracovať projekt revitalizácie stromov na Mudroňovej ulici. Ohlásil sa aj dopravný podnik a upozornil na miesta, kde dreviny bránia v jazde autobusom a trolejbusom a treba ich obrezať. Ide napríklad o Vazovovu, Karadžičovu, Štefánikovu a Brniansku.“
Čo treba zmeniť v prístupe?
„O zeleň sa treba začať starať pre ňu samotnú. Jedným z príkladov antagonizmu zelene a dopravy sú rozkopávky tesne pri koreňoch stromov. Pre dodávateľov som pripravila metodické pokyny, ako správne orezávať stromy, a budeme tlačiť, aby si zohnali odborníka.“
Ako vyzerá taký metodický pokyn? Na čo by sa mali sústrediť?
„Pri zeleni treba uvažovať aj o vhodných druhoch, musia byť odolné proti exhalátom a zasoleniu. Ak je predpoklad, že na mieste budú rozkopávky častejšie, treba tam namiesto stromov vysadiť kríky, popínavé rastliny. Tam, kde treba stromy často orezávať, treba vysadiť menšie, neminieme tak všetky peniaze na údržbu, ani stromy nebudeme stále narúšať. Revitalizácia zelene by mala byť spojená s rekonštrukciou infraštruktúry. Príkladom je aj Mudroňova, keď sa dokončí rekonštrukcia, mali by sme začať s výsadbou nových stromov.
Často bude treba radikálne zasiahnuť do zelene, napríklad aj tam, kde bol trávnik, sa nanajvýš kosila tráva. No trávnik dávno prestarol, ak bol založený v rovine obrubníka, teraz je 20 cm nad ním. Trávnik treba stiahnuť a spod neho odstrániť starý drn a prebytočnú zeminu.“
Problémom ale asi budú peniaze.
„Samozrejme. Je to práca na dlhé roky a nie pre jedného človeka. Mal by tu byť aspoň referát. Problémom je aj to, že v meste sú všade siete, čo bráni výsadbe stromov v miestach, ktoré vyzerajú na prvý pohľad vhodné. A veľa pozemkov je dnes súkromných. Aj ohľadne Rožňavskej píšeme teraz v mene primátora listy vlastníkom, aby si upravili pozemky alebo aby nám ich dovolili upraviť.“
ANDREA HAJDÚCHOVÁ