
Hoci tomu počasie nenasvedčuje, stále je ešte február. Vajnorskí futbalisti musia ešte počkať, kým budú môcť vybehnúť na svoj trávnik. FOTO SME - PAVOL MAJER
Začali to miestni študenti
Tento zápas bol zrejme impulzom pre miestnych študentov – Štefana Bednára, Rudolfa Poláka, Jána Hlavatého a Alojza Zemana, ktorí si kúpili riadnu „žltú“ futbalovú loptu a začali ju naháňať najprv v Uhliskách a neskôr na letisku. Kto prišiel, zapojil sa do hry pre vlastné potešenie. Na jar v roku 1927 sa uskutočnil prvý verejný futbalový zápas, ktorým sa datuje zrod organizovaného futbalu vo Vajnoroch. Stretli sa „osmičky“ Študentského spolku a Sokolskej jednoty na trávniku v Uhliskách (vedľa terajšieho zdravotného strediska). Hráči Študentského spolku zdolali súpera 7:0. Mužstvo sa postupne dopĺňalo ďalšími hráčmi, ktorí si výstroj kupovali vďaka výnosom z divadelných hier. Hralo sa však len na ihriskách súperov, lebo Vajnory svoje ešte nemali.
Prvé ihriská
Výsledkom valného zhromaždenia z 12. marca 1933 bolo rozhodnutie o založení ŠK Vajnory s futbalovým, volejbalovým, turistickým a oddielom základnej telovýchovy. Do vedenia futbalového oddielu boli zvolení Martin a Jozej Jajcajovci a Alojz Vitáloš, tajomníkom sa stal Alojz Zeman. Novozvolený výbor za pomoci obyvateľov vybudoval prvé ihrisko „Za farou“ a neskôr druhé na „Koncových“. V priebehu roka v súťažnom ročníku 1933 – 34 bolo mužstvo zaradené pod názvom ŠK Vajnory do ligy prvého okrsku 3. triedy Západoslovenského okruhu. Farba oddielu bola modrá a biela. V prvom ročníku sa umiestnili z 8 mužstiev na šiestom mieste. Futbalové hnutie začalo postupne upadať a v roku 1939 súťaž nedohralo. Takýto stav nevyhovoval starším funkcionárom, zaktivizovali všetky sily a s finančným prispením mlynára Félixa Bednára postavili tretie ihrisko na mieste súčasného. Od roku 1940 až do konca druhej svetovej vojny hralo mužstvo pod názvom ŠOHG Vajnory v druhej triede. Napriek horšiemu začiatku v súťaži postúpilo v roku 1942 do prvej triedy.
Povojnová etapa
Okolo roku 1944 futbalový život na chvíľu stagnoval. Zmenila sa i štruktúra súťaže. Utvorila sa Pohárová súťaž. Na narýchlo opravenom ihrisku sa deň po skončení vojny, uskutočnil zaujímavý zápas so sovietskými letcami, ktorý domáci vyhrali 5:2. To sa však už vo Vajnoroch začínal nový život. Funkcionárskych postov sa ujali politicky „správne“ orientovaní občania, čo vôbec nebolo na škodu.
V septembri sa uskutočnila zakladajúca schôdza oddielu s novým názvom Športový klub Vajnory a jej predsedom sa stal Karol Grof a zapisovateľom Pavol Fašung. V ročníku 1945 – 46 bolo mužstvo zaradené do prvej triedy Pezinskej oblasti. Pre Vajnory sa historicky asi najzaujímavejší zápas uskutočnil počas hodov 29. júna 1946, keď domáci hostili pražskú Spartu. Pred takmer 2000 divákmi vyhrali českí hostia 4:1, keď za domácich skóroval Jozef Zeman. (slo)