
FOTO – TASR
ačnú premiéru na majstrovstvách Európy v Zaragoze, na ktorých skončila na 20. mieste.
Boli vaše výkony v roku 2001 optimálne?
„V seniorskej kategórii som súťažila iba prvý rok a moje výsledky ma celkom uspokojili. Začala som veľmi vysoko, víťazstvom na Slovenskom pohári, výkonnosť som si otestovala aj na Svetovom pohári vo Francúzsku a v Nemecku. Sklamaná som bola len z druhého miesta na majstrovstvách Slovenska, kde ma predbehla Trnavčanka Anna Dúdiková.“
Čo európsky šampionát v Španielsku?
„Na svojich prvých majstrovstvách Európy som čerpala ešte z modernej gymnastiky, ktorej som sa venovala dvanásť rokov. Stačilo mi to u nás na Slovensku, vo svete má podobnú minulosť takmer každá pretekárka. Na šampionáte som patrila medzi najmladšie, mám 18 rokov a v športovom aerobiku som ešte úplný začiatočník. Prekvapila ma súdržnosť dievčat. Bolo úplne jedno, kto je kto a akú má minulosť. Navzájom sme si pomáhali. Z gymnastiky mám opačné skúsenosti. Ak gymnastka dosiahla dobrý výsledok, začala byť namyslená. Výnimky, samozrejme, potvrdzujú pravidlo.“
Aký bude váš rok 2002?
„Musím popracovať na vyššej náročnosti zostavy. Tu mám ešte veľké medzery. V lete budú majstrovstvá sveta v Litve, na ktoré by som sa chcela nominovať zo slovenského šampionátu, ktorý bude začiatkom júna. O slovenskej účasti na svetovom šampionáte však napokon bude rozhodovať zväz a financie. Opäť ma čakajú preteky vo Francúzsku, v Nemecku a Holandsku. Na Slovensko sa dostávajú pozvánky na rôzne podujatia, bohužiaľ, chýbajú nám peniaze na vycestovanie. Ak počas roka nenazbierame dosť skúseností, na vrcholných podujatiach potom nedokážeme držať krok so svetom.“
Obohacuje sa športový aerobik o nové trendy?
„Nie. Všetko prebieha presne podľa prísnych pravidiel. Tie dievčatá, ktoré trocha riskujú, snažia sa priniesť niečo nové, často na to doplatia vysokými zrážkami od rozhodcov. Na majstrovstvách Európy napríklad doplatili portugalskí reprezentanti na nevhodnú obuv a dievča z Veľkej Británie dostalo od hlavného rozhodcu nízku známku ako postih za sexuálny podtext pri výbere hudby.“
Ako vyzerá príprava na vrcholné podujatie?
„Dá sa povedať že príprava trvá celý rok, pretože okrem tréningu sa aj súťaží, čo tiež považujem za prípravu. Najviac dostane telo zabrať mesiac pred súťažou, keď sa už nenacvičujú nové prvky, ale do omrzenia sa trénuje hotová zostava. Dva – tri dni pred podujatím doprajeme telu trocha oddychu a výrazne zmierňujeme tréning, aby sme nepodľahli zbytočnému vyčerpaniu síl a energie. Ja momentálne s tréningom iba začínam, lebo som pauzovala pre zranenie, ktoré som si spôsobila na posledných pretekoch Slovenského pohára. Podvrtnuté koleno ešte stále trocha pobolieva.“
Koľko času obvykle venujete tréningu?
„V mojom klube Olymp Bratislava spolu s trénerkou Olgou Kyselovičovou mám tréning päť – šesťkrát do týždňa po dvoch hodinách. Ráno k tomu pridávam posilňovňu – trikrát do týždňa. Ak sa pripravujem na väčšie reprezentačné preteky, mávam popri všetkom aj víkendové sústredenia s reprezentačnou trénerkou Alžbetou Uhrákovou.“
Upravujete si špeciálne jedálny lístok?
„Áno, najmä pred súťažou. Obmedzujem príjem tukov a sacharidov. Jem veľa cestovín, ovocia a bielkovín na vybudovanie svalstva. Pijem aspoň tri litre tekutín za deň. Hladovku však nedržím, ani nemôžem. Rýchly úbytok váhy by sa okamžite prejavil na výkone. Potrebujem veľa energie, a tak jem s mierou a najmä zdravo.“
PROKOP SLOVÁČEK
Športový aerobik je spojenie kondičného aerobiku s gymnastickými cvikmi. Akrobatické prvky, ako salto, stoj na rukách, premety či kotúle, sú zakázané. Delí sa do štyroch skupín: jednotlivci, zmiešané páry, zmiešané trojice a šestice. Súťaží sa v troch kategóriách: žiaci, juniori, seniori. Každá skupina a kategória má predpísaný počet cvikov rôznej náročnosti, ktoré musí pretekár predviesť za určený čas – minúta štyridsať sekúnd. Pretekára sprevádza dynamická hudba, ktorú si vyberá sám. Cvičí sa na špeciálne odpruženej ploche a o výsledku rozhoduje technické prevedenie, náročnosť a umelecký dojem.